Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Сабор Пресвете Богородице у Лозници

Сабор Пресвете Богородице у Лозници

Другог дана Божића Света Црква одаје славу и хвалу Пресветој Богоматери, која роди Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа. Сабором се њеним назива ово празновање зато што се тога дана сабирају сви верни, да прославе Њу, Матер Богородицу и што се свечано, саборно, служи у част Њену.

На празник Сабора Пресвете Богородице Његово Преосвештенство Eпископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка, уз саслужење: Његовог Преосвештенства Хорепископа старорашког и лозничког Г.Г. Николаја, архимандрита Варнаве (Димитријевића), јеромонаха Софронија (Ердељана), јереја Драгише Мачара, јерођакона Дионисија (Морачанина) и ђакона Зорана Крстића. Овом свештеном сабрању присуствовало је око 250 верника.

Након Свете Литургије, Владика Артемије се пригодном беседом о Пресветој Богородици обратио присутном народу:

„Јуче, браћо и сестре, прославили смо тај велики, преславни и предивни празник Рођења на земљи нашега Господа Исуса Христа, а данас прослављамо Ону која Га је родила. Данашњи дан је посвећен Пресветој Богородици, а то је Она која се удостојила да прими Сина Божијег у Себе, да Га роди и одгоји за спасење рода људскога. Чиме се Света Дјева Марија удостојила такве части у целом роду људскоме? Сигурно тиме што је од детињства Свога, Себе потпуно предала у руке Божије, није бринула ни о чему, али је све примала што Бог
допусти као из руке Божије. Тако је као девојчица од три године уведена у храм: није се бунила што је родитељи њени остављају тамо. Када је имала тринаест година, старешине храма је дају на старање
Њеноме стрицу, праведном Јосифу. Када се Свети Анђео Гаврило Њој јавио са Благом Вешћу, да ће родити Сина Божијега, Она је рекла смирено: „Ево Слушкиње Господње, нека Ми буде по речи Твојој…

Нека би Господ примио наше свете молитве којим прослављамо Њу Свету Богородицу, којој се молимо у свакој невољи и нужди која нас у животу сналази. Она је спремна као Мајка Господа нашега да прими наше молитве, да их изнесе пред Сина Свога и да принесе Своје молитве нашима да бисмо ми добили оно што нам је потребно за наше спасење. Не увек што тражимо, јер често пута тражимо нешто што није долично да тражимо од Бога и што нам не би било на спасење. Зато многе наше молитве остају не услишене. А оне молитве које траже оно што је потребно за наше спасење њих Господ испуњава ако их са вером и чистим срцем приносимо.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.
Прочитајте транскрипт беседе изговорене на трпези љубави.

Све беседе Епископа Артемија налазе се овде.