Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Изношење плаштанице у Љуљацима

Изношење плаштанице у Љуљацима

veliki_petak

„Бог није могао да страда и  умре по Божанској природи, зато се овлаплоћује и Својом људском природом страда и умире, не престајући да буде Бог.“

Свети Јован Шангајски

На Велики Петак, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу  Г.Г. Артемије, служио је Вечерњу са изношењем Плаштанице у манастиру Светог Јована у Љуљацима, уз саслужење свештеномонаха и свештенођакона епархије.

Вечерње садржи сећање на Христову смрт и завршава се изношењем плаштанице, што изображава скидање с крста и погребење Христовог тела. Свештеномонаси епархије у егзилу, изнели су Плаштаницу и три пута, заједно са  верним народом, обишли око манастирског храма. Плаштаница је заједно са Светим Јеванђељем положена на поклоњење и целивање верном народу. У беседи окупљеном народу владика Артемије је говорећи о величини овог дана рекао:

„Тако је данашњи Велики Петак, браћо и сестре, дан који нас подсећа на велики страшни злочин човека према Богу. Подсећа нас не само на оно што су тада јевреји урадили Господу Христу него нас опомиње и све нас, да ми нисмо заједно са онима који викаху: „Распни Га, Распни Га!“ Да нисмо ми неки од оних који шибаху Господа Христа, да нисмо они који Му се ругаху на крсту Његовоме? Да, браћо и сестре! Ми све то чинимо гресима нашим. Ми поново распињемо Господа Христа. Ми му се поново ругамо кроз наше грехе, наше страсти, наше слабости. Зато, као што се онај разбојник покајао на крсту, и ми треба да се покајемо за наше грехе и да добијемо од Господа обећање: „Заиста вам кажем данас ћете бити са Мном у Рају!“

Уредништво

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на служби.