Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Љуљаци / Велика субота у Љуљацима

Велика субота у Љуљацима

На Свету и Велику суботу у Светој љуљачкој обитељи Светом и божанственом Литургијом обележен је овај Свети дан.

Литургију су служили јеромонах Иринеј и јерођакон Дамјан.

У једној од стихира посвећених овом празнику каже се „И створи Бог дан седми и то је Велика субота.“

Субота је дан који је у Старом Завету посвећен Богу и у који је, како у књизи Постања стоји записано, Бог одморио од дела својих након стварања света, тај је дан зато у старозаветној традицији био посвећен Богу и тај дан се посвећивао изучавању Светога Писма и слављењу Бога, као и одмору од уобичајених послова.

Зато је Господ Христос у Свом богочовечанском домостроју спасења рода људског овај дан телом почивао у гробу у коме је био сахрањен.

Овим је Христос Господ суботствовао седми дан у складу са јеврејском традицијом, савршено испунивши јеврејски закон који је Новим заветом Бога и људи у крви Јагњетовој, утемељеним управо на Богочовеку Христу, превазиђен и укинут.

У предвечерју највећег хришћанског празника, Васкрса ова Света обитељ у молитвеној, предпразничној тишини Велике суботе, наставила је благоговјено и побожно ишчекивање Најсветије Пасхе.