Почетна / КАТАКОМБЕ / Монашење у манастиру Свете Тројице у Кули

Монашење у манастиру Свете Тројице у Кули

На Великом вечерњу, уочи храмовне славе Свете Тројице, 24 маја/6. јуна, у истоименом манастиру у Кули, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушеника ове обитељи: Зорана (Падежанина).Новом монаху Владика је дао монашко име Зосима, по преподобном Зосими (4/17 април). На Великом вечерњу началствовао је Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум. Монашењу је присуствовало око 120 светосаваца. Пре почетка службе Епископ Артемије је благословио облачење подрасника искушенику поменутог манастира Марку (Димитријевићу)

После чина монашења Владика Наум се надахнутом беседом обратио присутнима.

„Наш брат Зосима кренуо је за Господом узевши Крст свој. Најпре као хришћанин трудио се у свету да врши заповести Господње. Огањ божански запаљен у светом крштењу полако је растао у њему и достигао до те мере да је он Господа заволео свим срцем и свом душом својом. Свет и његове насладе омрзнуо је, оставио и дошао да буде искушеник у овом манастиру. И ево, после три године проверавања своје љубави према Господу он је одлучио да прими монаштво, да прими анђелски чин, а то је, браћо и сестре, бескрвно мучеништво. Он ће се, уз Божију помоћ, трудити да подражава анђеле, нашу старију браћу, да постане храм Духа Светога. Чули сте његове завете безбрачности, сиромаштва и послушности. То су монашки завети, то је подражавање анђела. Он ће се трудити да носи крст свој, крст послушања, крст одсецања своје воље, крст одбацивања свога разума, крст послушности свом игуману и братији. Као монах молиће се за своје сроднике и за све православне хришћане, али је потребно да се и ми молимо за нашег новог монаха да га Господ укрепи, да му Господ да снаге да достојно носи Крст Христов“, нагласио је владика.

Након монашења приређена је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Хорепископа Наума налазе се овде.