Почетна / ЕПИСКОП АРТЕМИЈЕ / Обраћања, Текстови / Епископ Артемије: Судски поступак против викара Теодосија (прилог 3)

Епископ Артемије: Судски поступак против викара Теодосија (прилог 3)

Епископ Артемије вишекратно је тражио покретање црквено-судског поступка против викара Теодосија Шибалића.

– најпре је својим актом од 23. августа 2008. године захтевао од Синода покретање црквено-судског поступка, на основу приложених доказа
– пошто је Синод, као што је већ познато, узео преступника у заштиту, и није извршио оно што је био дужан – да поступи по представци Епископа рашко-призренског, Епископ Артемије предао је овај случај новембра 2008. Светом Архијерејском Сабору на поступање
– језгро изазивања нереда у Српској Цркви, злогласни већ Тријумвират, омео је спровођење судског поступка, заштитивши безакоња свога штићеника
– Епископ Артемије захтевао је такође од Светог Сабора Српске Цркве да викара Теодосија удаљи из манастира Дечана и Епархије рашко-призренске, јер ће „то, и само то повратити мир, ред и поредак у манастиру Дечани, у Епархији рашко-призренској, па и шире“

– сви апели Епископа Артемија били су, међутим, загушени буком и нередом, које су произвели већ познати виновници
– у наставку доносимо акт Епископа Артемија који садржи побројане кривице викара Теодосија Шибалића

Уредништво

Прилог бр. 3.

СВЕТОМ АРХИЈЕРЕЈСКОМ САБОРУ

Б   Е   О   Г   Р   А   Д

После немилих догађаја у манастиру Високи Дечани који су се одиграли 21. и 22. августа ове 2008. године, а поштујући прописе Устава СПЦ Чл. 70, као и Каноне Цркве Божије, Ми смо 23. августа 2008. године, а под Ебр. 722  Светом архијерејском синоду, коме у делокругу надлежности припада право да суди у првој инстанци „канонске кривице архијереја“ (Устав СПЦ, тач. 35, б), поднели представку да покрене црквено-судски поступак против Нашег викара, Епископа липљанског Г. Теодосија (Шибалића), тадашњег игумана манастира Високи Дечани, а на основу доказа приложених уз цитирани Наш акт.

Кривице које је Еп. Теодосије починио, су:

–    Одбијање послушности своме надлежном Архијереју
–    Одбијање да се покори одлуци надлежних у Цркви
–    Јавно и тајно годинама ради, говори, клевета и ствара смутње против постојећег црквеног поретка и јерархијске власти
–    Изузимање манастира испод власти надлежног Епископа
–    Стање у манастиру описано у Нашем тексту Званична белешка од 23. августа 2008. године
–    Организовање побуне и насиља у манастиру (27. Апостолско правило; 9. правило Прво-другог Сабора Цариградског)
–    Огрешење о 2. правило Сардикијског сабора
–    Прекинуо је сваки конткат са надлежним Епископом (од 26. августа 2008. па до данас)
–    Ради и путује по Нашој Епархији и Ван ње без Нашег знања и благослова
–    Увео је неку братију у канонски преступ подстакавши их да служе иако су под забраном свештенодејства
–    Увео је манастир Дечане у шизму и раскол
–    Учествовао је у чину пријема Епископије и других објеката у Призрену 15. септембра и поред Наше директне забране
–    Узурпирао Епископију у Призрену и у њу уселио дечанске монахе без Нашег знања и благослова
–    У Призрену дечански монаси са његовим благословом преговарају са Општином Призрен о њиви која је власништво ЦО призренске; Општина жели да на тој њиви гради школу; на њиви је већ подигнуто бесправно 12 шиптарских кућа
–    Нити питају за било шта надлежног Епископа нити га обавештавају; раде све по благослову само Епископа Теодосија
–    Еп. Теодосије понаша се као званични Епископ рашко-призренски, као да не постоји канонски Епископ; самостално доноси одлуке, преговара, ради са народом као да је то његова паства. Придобија народ авесаломски, и митом (2. правило Сардикијског сабора)
–    Разговара у Призрену о издавању црквених објеката становницима Призрена (парохијски дом)
–    Прича по Епархији, па и шире, да ће ускоро он сести на трон Епископа рашко-призренског, претећи унапред да тада „за Епископа Артемија и протосинђела Симеона неће бити места у Епархији“; узурпира власт канонског Епископа
–    Поред живог и здравог канонског Епископа ради на његовом уклањању, шири приче да ће га ускоро уклонити; понаша се као да не постоји канонски Епископ.

Како Свети архијерејски синод до данас није предузео ништа по тој Нашој представци, него је, напротив, подржао све безаконе поступке Епископа Тодосија, направивши и сам више канонских преступа, јер је учинио себе саучесником и сукривцем многих неканонских радњи изнетих детаљно у нашем обраћају овом Светом Сабору, Ми се више не можемо обраћати Светом Синоду као „првој инстанци“ и очекивати да он непристрасно расмотри и праведно пресуди по питању канонских кривица Епископа Теодосија, то Ми цео случај предајемо Светом архијерејском сабору на надлежност и коначну одлуку.

Посебно истичемо да, с обзиром на сва недела Епископа Теодосија, он више не може бити викар Епископа рашкопризренског, те стога умољавамо Свети архијерејски сабор да га опозове са дужности и положаја Нашег викара, и да га одмах удаљи из Епархије рашко-призренске и манастира Високих Дечана. То, и само то ће повратити мир, ред и поредак у манастиру Дечани, у Епархији рашко-призренској па и шире.

Светом архијерејском сабору одан у Господу,

Епископ рашко-призренски
и косовско-метохијски