Почетна / ЧЛАНЦИ / Страни / Анти-екуменистички блок: Српски Архијереји газе Каноне молећи се са јеретицима

Анти-екуменистички блок: Српски Архијереји газе Каноне молећи се са јеретицима

СРПСКИ АРХИЈЕРЕЈИ ГАЗЕ СВЕШТЕНЕ КАНОНЕ МОЛЕЋИ СЕ ЗАЈЕДНО СА ЈЕРЕТИЦИМА (пдф)

bulovic005

СВЕШТЕНИ КАНОНИ:
(који су потврђени од стране Шестог и Седмог Васељенског Сабора)

„Са јеретицима и расколницима не смије се заједно молити“
(33. Канон Лаодикијског Сабора)

bulovic006

„Епископ или Презвитер или Ђакон, који се буде са јеретиком само и молио, нека се одлучи“
(45. Канон Светих Апостола)

Велики догматичар Православља свети Јустин Поповић:

„Свештени Канон Светих Апостола не утврђује која се тачно молитва или богослужење забрањује, него забрањује сваку молитву заједно са јеретицима, чак и насамо. У екуменистичким заједничким молитвама зар се не врше и грубљи и већи преступи?“ („Православље и Екуменизам“, часопис Кинонија 18, 2, 1975, стр. 98)

Митрополит киринејски Павле (Кипар):

„Свети Оци Цркве у вршењу свога човекољубивог пастирског служења нису оклевали да установе, са братољубивом строгошћу, свештене Каноне, како би заштитили Тело Цркве. Међу њима постоји значајан број оних који строго забрањују молитве Православних са јеретицима, не само због тога да се не би оскврнили верни и да не би отупело њихово Православно чуло, него и да би се побудило покајање код јеретика, еда би се вратили под канонско окриље Христа, које је Православна Црква. Како слово тако и дух свештених Канона строго забрањују заједничке молитве. Савремени Православни клирици који богословствују подстичу молитве са инославнима, без неопходно претходно постигнутог јединства Вере и Заједнице Светога Духа“ (Часопис „Православна Штампа”, Грчка, од 31. јула 2009).