Епископ Артемије

БОГОСЛОВСКО ОБРАЗЛОЖЕЊЕ,
СМИСАО ПОСТОЈАЊА И МИСИЈА ЕПАРХИЈЕ
РАШКО-ПРИЗРЕНСКЕ И КОСОВСКО-МЕТОХИЈСКЕ У ПРОГОНСТВУ

Господ Христос, Крајеугаони камен (Дап 4, 11) и Темељ (1. Кор 3, 11) наше вере, нашег спасења, нашег богословствовања, наше Цркве, донео је Своју божанску науку палом роду људском, али тим Својим доласком у овај свет донео нам је и даровао оно највредније од свега вредног - Самога Себе. Он Сâм је наше спасење; он Сâм је Премудрост и Логос Божји - извор сваке мудрости и богословља; Он Сâм је Глава Цркве, а Црква Његово тело. Кроз Цркву Своју, благодаћу Својом, Он само крштеним и правоверним људима бива доступан кроз свете тајне и свете врлине. Тиме је јасно да је и спасење само таквима доступно. Зашто само крштенима и правовернима појашњавају нам следеће Његове речи: Ја сам пут и истина и живот; нико неће доћи к Оцу до кроза ме (Јн 14, 16). До Оца Небеског се може доћи само кроз Христа, а до Христа се може доћи и у Христа обући светим крштењем само у вери православној и Цркви православној.

scan0007

Свети Максим Исповедник: Подвижничко слово

Print Friendly

Часопис “Свети Кнез Лазар” је часопис Епархије рашко-призренске у егзилу за духовни препород.  Часопис излази тромесечно, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Артемија. Сваки број часописа је права духовна ризница, духовно злато којим се Небо купује.

Недеља 4. по Духовдану у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Print Friendly

У Недељу 4. по Духовдану, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, уз саслужење архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија

DSC_0018 (1)

Шестомесечни парастос блаженопочившем протосинђелу Јовану (Милојевићу)

Print Friendly

У суботу 3/16. јула, у манастиру Св. Јована Крститеља у Љуљацима, одслужен je шестомесечни парастос блаженопочившем протосинђелу Јовану (Милојевићу). Парастос је служио Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије

vladika-nikolaj

Свети владика Николај: Недеља четврта по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ВЕЛИКОЈ ВЕРИ

Матеј, 8, 5-13. Зач. 25.

Ако се човек не испуни дубоким смирењем, кротошћу, понизношћу и послушношћу пред Богом, како ће се спасти? Како ће се спасти безбожник и грешник, кад се једва спасава праведник (I Петр.

simonospetra-b

Отворено писмо светогорских монаха Светом Киноту и игуманима манастира Свете Горе

Print Friendly

Врт Пресвете Богородице – Света Гора Атонска је парче земље које је најближе Небу. Овде је Небо себи одредило украшен дом – чиста срца светогорских монаха, тих анђела у људском телу који даноноћно служе Богу своме у послушању, посту и молитви.

IMG_4489

Катакомба Св. мученика и бесребреника Козме и Дамјана у Бору прославила храмовну славу

Print Friendly

Катакомба у Бору је најмања катакомба епархије рашко-призренске у егзилу и посвећена је Светим мученицима и бесребреницима Козми и Дамјану. На дан спомена ових дивних угодника Божијих из трећег века, 1/14.

Шестомесечни парастос блаженопочившем протосинђелу Јовану (Милојевићу)

Print Friendly

Обавештавамо вернике Епархије рашко – призренске у егзилу, да ће се у суботу, 16. јула 2016. године, у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима служити шестомесечни парастос блаженопочившем протосинђелу Јовану (Милојевићу) са почетком у 12.