Епископ Артемије

БОГОСЛОВСКО ОБРАЗЛОЖЕЊЕ,
СМИСАО ПОСТОЈАЊА И МИСИЈА ЕПАРХИЈЕ
РАШКО-ПРИЗРЕНСКЕ И КОСОВСКО-МЕТОХИЈСКЕ У ПРОГОНСТВУ

Господ Христос, Крајеугаони камен (Дап 4, 11) и Темељ (1. Кор 3, 11) наше вере, нашег спасења, нашег богословствовања, наше Цркве, донео је Своју божанску науку палом роду људском, али тим Својим доласком у овај свет донео нам је и даровао оно највредније од свега вредног - Самога Себе. Он Сâм је наше спасење; он Сâм је Премудрост и Логос Божји - извор сваке мудрости и богословља; Он Сâм је Глава Цркве, а Црква Његово тело. Кроз Цркву Своју, благодаћу Својом, Он само крштеним и правоверним људима бива доступан кроз свете тајне и свете врлине. Тиме је јасно да је и спасење само таквима доступно. Зашто само крштенима и правовернима појашњавају нам следеће Његове речи: Ја сам пут и истина и живот; нико неће доћи к Оцу до кроза ме (Јн 14, 16). До Оца Небеског се може доћи само кроз Христа, а до Христа се може доћи и у Христа обући светим крштењем само у вери православној и Цркви православној.

Пострижење у велику схиму и празник Ваведења Пресвете Богородице у Лозници

Print Friendly

Празник Ваведења Пресвете Богородице свечано је прослављен у манастиру Светог Николаја у Лозници. Поред радости празника Господ је овој светој обитељи донео још једну велику радост – монашење сестре манастира монахиње Гавриле (Лисинац) у чин велике схиме.

vavedenje

Епископ Артемије: Српска Православна Црква и Светски савет цркава

Print Friendly

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, бр. 2 и 3 (10 и 11), година 1995, стр. 207-213.

Извршавајући одлуку Светог синода бр. 3128/3ап. 1601 од 17. новембра 1994. године, подносим Светом архијерејском синоду за САБОР, овај кратки преглед историје настанка Светског савета цркава, и односа према њему, тј.

rumunuija

Забрана богослужења у Румунији свештенику који не прихвата одлуке Критског сабора

Print Friendly

Свети Синод Румунске Православне Цркве усвојио је декларацију објављену на званичном сајту патријаршије 29. октобра, под називом „Закључци Светог Синода у вези са заседањем и одлукама Светог и Великог Сабора Православне Цркве на Криту“.

Епископ Артемије: Беседа о припреми за Свето Причешће

Print Friendly

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА  1995, БРОЈ 1 (9), СТР. 163-168.

У име Оца и Сина и Светога Духа.

По благослову Његове Светости Патријарха нашега Господина Павла, браћо и сестре, ја се данас налазим овде у овоме светоме Божијем храму заједно са вама.

vldknikolaj

Свети владика Николај: Недеља 24. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О СИЛИ БОЖИЈОЈ И ВЕРИ ЧОВЕЧЈОЈ

Лука 8, 41-56. Зач. 39.

Кад сјајно сунце обасја камен, камен почне сијати.

Кад се незапаљена свећа дотакне пламена, и она почне горети.

Кад се магнет дотакне неког предмета, онда и овај предмет постане магнетисан.

vavedenje

Ваведење Пресвете Богородице

Print Friendly

Када се Пресветој Деви Марији навршише три године од рођења, доведоше је родитељи њени свети, Јоаким и Ана, из Назарета у Јерусалим, да је предаду Богу на службу према ранијем обећању своме.

o-kirilo-c-b

Беседа протосинђела Кирила на традиционалном Завичајном сусрету писаца Косовског Поморавља 2016. у Шилову (2. део)

Print Friendly

У наредном прилогу доносимо беседу протосинђела Кирила, сабрата катакомбе-манастира Светог Архангела Гаврила на Брезовици. Беседа је одржана у оквиру манифестације Завичајних сусрета писаца Косовског Поморавља у Шилову, средином новембра ове године.

maxresdefault

Подсећање: Приватизација на Косову и Метохији почиње упркос противљењу Београда

ГЛАСНИК КиМ број 118, 17. јул 2002. године

УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ ОТИМАЈУ КОСОВО И МЕТОХИЈУ

ПРИШТИНА (Тањуг) – Мисија Уједињених нација на Косову и Метохији решена је да спроведе приватизацију у покрајини.