Почетна / АУТОРИ

АУТОРИ

Владикa Максим о изазовима Православља у савременом свету

У наредном прилогу доносимо видео запис интервјуа Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима за јутјуб канал „Вања Елез подкаст“. Тема емисије је била „Дубинска анализа изазова с којима се суочава Православна Црква у савременом свету“. Интервју је одржан 15. марта 2024. године.

Хорепископ Максим: Екуменистички јад и глобалистичка беда Београдске патријаршије

Екуменизам је јерес, ово је истина и став светог Јустина Ћелијског, кроз кога је у 20. веку проговорио сав сабор светих отаца и великих богослова Цркве Христове, зато је ово истина васцеле Цркве Христове. Са тог разлога ову истину треба често понављати, дакле – екуменизам је јерес!

Др Милан Мићуновић: Quo vadis, Serbia

Унаслову овог малог текста је поновљено питање које је Господ упутио светом апостолу Петру када је овај пошао из Рима. Овде оно гласи: КУДА ИДЕШ, СРБИЈО? Да бисмо бар донекле одговорили на ово питање, навешћемо неколико, по нашем мишљењу, главних проблема који потресају православне Србе који се труде да очувају своју вековну веру и независност своје државе.

Хорепископ Наум: Кратко синаксарско житије Светог Преподобномученика Харитона Косовског

Синаксар:

Месеца септембра, 28. дана, празнујемо спомен Преподобномученика Харитона Косовског, који је пострадао од злочинаца у Призрену, јуна 1999. године. Његово намучено и обезглављено тело пронађено је у околини Призрена у месецу августу Лета Господњег 2000.

Хорепископ Наум: О српским војницима и српским савезницима Великог рата

У наредном прилогу доносимо слово Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског г. Наума на Академији одржаној на Гучеву 2. 9. 2023. поводом 109. годишњице Гучевске битке.

Хорепископ Максим: Без јединства у православној вери нема заједнице Светога Духа

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2019, број 35-36 (101-102), стр.31-33

А било је и лажних пророка у народу,
као што ће и међу вама бити лажних учитеља,
који ће унијети јереси погибли,
и одрицаће се Господара који их искупи
и довешће себи наглу погибао
И многи ће поћи за њиховим нечистотама,
због којих ће се похулити на Пут истине.

Реч Хорепископа Наума на промоцији књиге „Обнова цркве Самодреже 1928 – 1932“

У наредном прилогу доносимо излагање Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г. Г. Наума на промоцији књиге „Обнова цркве Самодреже 1928 – 1932“ одржане у манастируз Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, 19. 3. 2023. године.

Хорепископ Максим: Приговарачима који кажу: „зашто се Епархија не оглашава?“

Толико је ужасних дешавања око нас, посебно на пољу црквеног и свенародног живота, да је човеку хришћанину потребно доста молитве, смирења и понајвише вере, да би могао сести и написати нешто о њима, а да притом разум не буде вођен огорченошћу или очајем. Зато писање о датим темама, на речен начин сматрамо пре свега духовним подвигом, а не предметом писмености, даровитости, речитости, луцидности, политичке коректности и слично.

Др Марко Пејковић: Немањићка државност као водич за српску будућност

Унаредном прилогу доносимо предавање Др Марка Пејковића на тему „Немањићка државност као водич за српску будућност“. Предавање је прочитано на деветом црквено-народном сабору у манастиру Светог Николаја Чудотворца у Лозници код Чачка 29. маја 2022. године.

Хорепископ Максим: Робовање „слободи“

Oвде не мислимо да развијамо тему погрешног, дијаболичног схватања слободе од стране болесне, либералне идеологије, већ реч иде о нечему „приземнијем“ из нашег врло скромног пастирског искуства.

Наиме, многи млади, православни хришћани (акценат намерно стављамо на мушки део ове популације) данас неретко осете некакав призив ка монаштву.