Почетна / АУТОРИ / Хорепископ Наум

Хорепископ Наум

Хорепископ Наум: Сачувајмо нашу домаћу цркву – породицу

У наредном прилогу доносимо предавање Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума на тему  “Сачувајмо нашу домаћу цркву – породицу. Предавање је одржано на овогодишњем Сабору младости и родитељства у Манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама.

Хорепископ Наум: Видовдан у српском народу, некад и сад

У наредном прилогу доносимо предавање Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума на тему  „Видовдан у српском народу, некад и сад“. Предавање је одржано на овогодишњој Видовданској академији у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву.

Хорепископ Наум: Сохранение соборности путем послушания

Предлагаем транскрипт доклада Его Преосвященства Хорепископа Хвостанского и Бараевского НАУМА по теме Сохранение соборности путем послушания. Доклад был прочитан на 11 Соборе Архиереев и Игуменов Епархии Рашко-Призренской в изгнании, в Монастыре Преподобного Юстина Челийского в Бараеве, 21 апреля 2017 года.

Хорепископ Наум: Свето Јеванђеље и свети Оци о светој послушности

Бог наш је извор живота и Творац свега видљивог и невидљивог. Он је једини извор блаженства, вечних добара и радости. Са овог светог извора може пити само човек који воли Бога. Љубав према Богу је покретачка сила наше послушности Богу, послушности Његовим Јеванђелским заповестима, по речима Господњим: Ако ме љубите заповести моје држите (Јн.

Хорепископ Наум: Слава и част српских јунака Великог рата

У наредном прилогу доносимо предавање Његовог Преосвештенства хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума, настојатеља манастира Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, на тему:  „Слава и част српских јунака Великог рата“.

Хорепископ Наум: Очување саборности кроз послушање

У наредном прилогу доносимо транскрипт предавања Његовог Преосвештенства хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума на тему: „Очување саборности кроз послушање“. Предавање је одржано на XI Сабору архијереја и игумана епархије рашко-призренске у егзилу, у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, 21. априла 2017.

Архимандрит Наум: Сусрет папе Фрање и патријарха Кирила је извор смрти за многе православне душе (видео)

У јавности се много писало и говорило о недавном сусрету папе Фрање и патријарха Кирила у Хавани (Куба), 12. фебруара 2016. године. У наредном прилогу доносимо беседу архимандрита Наума, настојатеља манастира Преп. Јустина Ћелијског у Барајеву, о поменутом сусрету „као извору смрти за многе православне душе“.

Архимандрит Наум: Монах у 21. веку

У наредном прилогу доносимо предавање архимандрита Наума на тему „Монах у 21. веку“. Предавање је одржано на VII Сабору игумана епархије рашко-призренске и косовско-метохијске у егзилу, у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву. У свом предавању отац Наум је говорио о слабостима монаха 21.

Приказ књиге Владике Артемија „Одбрана од кривоверја“

Почетком марта текуће 2014. године српска православна књижевна баштина обогаћена је још једном теолошким бисером – најновијом књигом Његовог Преосвештенства епископа рашко-призренско и косовско-метохијског Г.Г. Артемија у егзилу – „Одбрана православног исповедања вере од кривоверја проф. др игњатија Мидића, епископа браничевског.“

У новије време, нека ми се опрости на смелости, није било спасоносније српске књиге од ове, а тиме и православније и драгоценије.

izbacivanje_duboki_potok

Јеромонах Наум: Истина о најновијем прогону Владике Артемија и његових монаха

С обзиром на неистине које се пласирају у јавност од несрећних расколничких групација окупљених око духовног прељубочинца и оцеубице Теодосија, дужан сам да, као учесник у протеклим немилим догађајима, обавестим српску јавност шта се заиста дешавало у манастиру Дубоки Поток, тј. како су протекли други по реду прогон Владике Артемија и избацивање монаха и монахиња из манастира од законитог им Епископа одређеног за монаховање.