Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Опело и сахрана новопрестављене монахиње Анастасије

Дана 03. децембра, 2019. године на гробљу манастира светог Николаја Мирликијског чудотворца, у селу Лозница код Чачка, сахрањена је новопрестављена слушкиња Божја монахиња Анастасија (Ковачевић), сестра поменутог манастира. Уснула је у Господу 01. децембра 2019. године у 20:30 часова, непосредно после исповести и причешћа Светим Тајнама Христовим, а после дуге и тешке болести.

Ваведење Пресвете Богородице

Када се Пресветој Деви Марији навршише три године од рођења, доведоше је родитељи њени свети, Јоаким и Ана, из Назарета у Јерусалим, да је предаду Богу на службу према ранијем обећању своме.

Три дана пута има од Назарета до Јерусалима; но идући на богоугодно дело тај пут не беше им тежак.

Манастир Светог Архангела Михаила у Нишу свечано прославио своју храмовну славу

Манастир Светог Архангела Михаила у Нишу је на Аранђеловдан, 8/21. новембра, свечано прославио своју храмовну славу Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије. Епископу Артемију

Сабор Светог Архистратига Михаила Архангела и осталих бестелесних Сила Небеских

Побожно празновати Сабор светих Ангела света Црква је примила предањем богонадахнутих Отаца, одбацивши незнабожачко поштовање ангела, измишљено од јеретика и идолопоклоника. Јер још у Старом Завету, када људи одступише од Бога, Саздатеља свога, почеше се клањати створењима Божијим и делима руку својих, правећи идоле по прилици видљиве твари, од онога што је горе на небу или доле на земљи (2 Мојс.

Свети Великомученик Димитрије

Свети великомученик Димитрије рођен је у Солуну. Овај славни и чудотворни светитељ био је једино дете добрих и благородних, али бездетних родитеља. Измољен од Бога, као једини и дуго чекани, с великом пажњом је однегован и васпитаван. Отац му је био војвода, а кад је он умро, христоборни цар Максимијан поставио је Димитрија уместо оца за солунског војводу, и том приликом му рече: Чувај отачаство своје, и очисти га од безбожних хришћана и убиј свакога који призива име Распетога…

Прослава имендана Епископа Артемија у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског

У суботу 20. октобра (2. новембра) у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву Светом Архијерејском Литургијом свечано је прослављен спомен Светог Великомученика Артемија, великог сведока васкрслог Господа Исуса Христа и небеског заштитника Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Артемија.

Преподобна мати Параскева – Света Петка

ЖИТИЈЕ ПРЕПОДОБНЕ МАТЕРЕ НАШЕ ПАРАСКЕВЕ – ПЕТКЕ

Ова славна, равноангелна светитељка беше српскога порекла, рођена у граду Епивату[1], између Силимврије и Цариграда. Родитељи свете Петке беху имућни и побожни људи: живљаху у свему по заповестима Божијим и живот свој украшаваху милостињом и добрим делима.Осим Петке[2] они имађаху и једнога сина, Јевтимија.

Хорепископ Наум: Кратко синаксарско житије Светог Преподобномученика Харитона Косовског

Синаксар:

Месеца септембра, 28. дана, празнујемо спомен Преподобномученика Харитона Косовског, који је пострадао од злочинаца у Призрену, јуна 1999. године. Његово намучено и обезглављено тело пронађено је у околини Призрена у месецу августу Лета Господњег 2000.

Крстовдан – Воздвижење Часнога Крста

У свом дубоко домостроитељном промишљању у делу спасења рода људскога Господ је од крста, који је некада био знак настрашније казне и понижења, начинио свепобедни симбол спасоносне вере хришћанске.

Рођење Пресвете Богородице – Мала Госпојина

Велики празник и велику радост Црква Христова слави на дан рођења Пресвете Богомајке. Овај дан велики је за читаву васељену, јер се овога дана рађа најчудеснија личност после Господа Христа, која је ходала овом трошном планетом на којој живимо, а то је Пресвета Богородица.