Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Свети апостоли Петар и Павле – Петровдан

Ако се за иједан празник светитеља Цркве Божије може рећи да је најзначајнији, и за Цркву и њено трајање најбитнији то је свакако празник светих апостола Петра и Павла. Зато за њих свети Јустин Ћелијски вели: „…наши вођи, наши бесмртни вођи – ко су?

Манастир Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу свечано прославио своју храмовну славу

Спомен светог оца нашег Никите Ремезијанског Света Црква прославља 24. јуна/7. јула, када прослављамо и рођење Светог Јована Крститеља – Ивањдан. Свети Никита је заштитник женског манастира епархије у егзилу у Вргудинцу.

Mанастир Свих српских светитеља у Гринбаху свечано прославио своју храмовну славу

Наша Светосавска Црква прославља све своје светитеље у прву недељу после Недеље Свих Светих. Свим српским светитељима посвећен је мушки манастир  Епархије рашко-призренске у егзилу у Гринбаху код Беча. Манастир је у недељу, 17/30. јуна, свечано прославио своју храмовну славу Светом Архијерејском Литургијом.

Прва Архијерејска Литургија у капели манастира Нова Никеја у Лелићу

У недељу прву по Педесетници, коју називамо и Недељом Свих Светих, 10/23. јуна, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је прву Свету Архијерејску Литургију у новооснованој капели манастира „Нова Никеја“ у Лелићу.

Пост Светих Апостола (Петровски пост)

Пост Светих Апостола је други годишњи вишедневни пост и посвећен је Светим Апостолима. Почиње у понедељак после Недеље Свих Светих (ово је прва недеља по Духовдану) и траје до Петровдана (28. јуна /12. јула), због чега се назива и Петровски пост. С обзиром да се почетак овог поста равна по Духовдану (који се равна према Васкрсу – покретном празнику), то овај пост траје дуже или краће време.

Прослава Преподобног Петра Коришког у Љуљацима

Предивног угодника Божијег из рода српског, Преподобног оца нашег Петра Коришког, Света Црква прославља 5/18. јуна. Овом великом подвижнику поста и молитве из тринаестог века посвећена је капела у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима.

Манастир Свете Тројице у Кули свечано прославио своју храмовну славу

Педестница се празнује педесети дан после хришћанске Пасхе (Васкрса). Тада прослављамо силазак Светог Духа на Апостоле, празник који представља рођендан хришћанске Цркве. Празник се још назива: Духовдан и Тројице.

Монашење у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског

На Великом вечерњу, уочи храмовне славе Преподобног Јустина Ћелијског, 1/14. јуна, у истоименом манастиру у Барајеву, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушенике ове обитељи: Уроша (Просоа) и Ивана (Стојановића).

Педесетница – силазак Светог Духа на Апостоле

Света Тројица, Тројичин дан или Педесетница је назив празника који се слави педесетог дана после Васкрсења Христовог.

У Јерусалиму, на дан празника Сеница, једног од највећих јеврејских празника, окупљало се много људи из свих крајева света. На тај дан су све куће биле украшене травом и цвећем, а људи су били сабрани на молитву.