Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Хиротонија Хорепископа липљанског и ужичког Г. Г. Ксенофонта

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је у недељу, 20. септембра 2020. године, у Манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама, Свету Архијерејску Литургију и свечани чин хиротоније архимандрита Ксенофонта (Томашевића), настојатеља поменутог манастира, у чин Хорепископа липљанског и ужичког.

Рођење Пресвете Богородице – Мала Госпојина

Велики празник и велику радост Црква Христова слави на дан рођења Пресвете Богомајке. Овај дан велики је за читаву васељену, јер се овога дана рађа најчудеснија личност после Господа Христа, која је ходала овом трошном планетом на којој живимо, а то је Пресвета Богородица.

Празник Светих српских просветитеља у манастиру Св. ђакона Авакума у Републици Српској

У недељу, 31. августа/13. септембра, у манастиру Светог преподобномученика Авакума у Републици Српској свечано је Светом Архијерејском Литургијом прослављен празник Сабор Светих српских Просветитеља.  Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије

Усековање главе светог Јована Крститеља

Ирод Антипа, син старога Ирода, убице младенаца Витлејемских у време рођења Господа Исуса, беше господар Галилеје у време проповеди Јована Крститеља. Беше тај Ирод жењен ћерком некога арапског кнеза Арете. Но Ирод, зли изданак од злога корена, отера своју закониту жену и незаконито узе себи за сожителницу Иродијаду, жену свога брата Филипа, који беше још у животу.

Прва Света Литургија у новој катакомби Св. Димитрија у Сувом Долу код Блаца

У недељу 11. по Духовдану, 23./10. августа катакомба Светог великомученика Димитрија била је, милошћу Божјом, место велике духовне радости – служена је прва Света Литургија. Литургију је служио протосинђел Варсануфије (Стошић), настојатељ манастира Св. Јована Крститеља у Љуљацима.

Успеније Пресвете Богородице у манастиру Светог Николаја у Лозници

Велики празник Успенија Пресвете Богородице свечано je прослављен у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници код Чачка Светом Архијерејеском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије.

Монашење у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници

На Великом вечерњу, уочи Велике Госпојине, 14/27. августа, у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушеницу овог манастира Валентину (Вејновић).

Успење Пресвете Богородице

„Ево, данас празнујемо први Празник, браћо и сестре, празнујемо други Ускрс. О првом Ускрсу васкрсао је Христос. А данас је други Ускрс, ускрс Пресвете Богомајке, Која је са телом узнесена на Небо.“

Преподобни Јустин Ћелијски

Архијерејска Литургија и рукоположење у манастиру Св. Харитона Косовског у Сурдуку

У Недељу 11. по Духовдану, 10/23. августа,  Његово Преосвештенство Епископ рашко–призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Преподобномученика Харитона Косовског у  Сурдуку.

Прослава храмовне славе у манастиру Преображења Господњег у Леушићима

На празник Светог Преображења Господњег, 6/19. августа, у истоименом манастиру у Леушићима свечано је прослављена храмовна слава Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије уз саслужење Његовог Преосвештенства Хорепископа старорашког и лозничког Г.Г. Николаја и десетак других клирика епархије.