Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Монашење у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

На Великом вечерњу уочи празника Цвети, 7/20. априла, у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушеника овог манастира Лазара (Кецмана).

Синаксар на Велику Среду

Стихови:
Жена која изливаше миро на тело Христово.
Унапред задоби Никодимов смирналој.

У свету и Велику Среду заповедише божански Оци да вршимо помен жене блуднице, која помаза Господа миром; јер се ово догоди мало пре спасоносних страдања.

Лазарева субота у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

На Лазареву суботу, 7/20. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Агапита (Бичанина) и јерођакона Паладија (Матића). Светој Архијерејској Литургији присуствовало је око 80 светосаваца.

Синаксар на Велики Уторак

Стихови:
Уторник највећи девојака десет носи.
Победу које носе неумитног Владике.

У свети и Велики Уторник вршимо успомену приче о десет девојака. Јер такве приче, узлазећи Господ у Јерусалим, идући на страдање, говораше својим ученицима; а има и прича које је и Јеврејима упућивао.

Синаксар на Велики Понедељак

СИНАКСАРИ ВЕЛИКЕ СЕДМИЦЕ

Сваког од дана Велике Седмице врши се помен некога догађаја, или личности, или Еванђелске приче.

Догађај или Еванђелска прича описани су у богослужбеном тексту – Синаксару, који се налази у богослужбеној књизи Посни Триод.

Улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвети

Улазак Христов у Јерусалим – Цвети (грч: Η Είσοδος του Χριστού στα Ιεροσόλυμα), покретни празник који се слави сутрадан по васкрсењу Лазаревом, тј. Лазаревој суботи (Врбица), шесте недеље Великог поста и недељу дана пред Васкрс. Установљен у Јерусалиму крајем IV века за успомену на последњи, царски и свечани улазак Господа Исуса Христа у свети град Јерусалим, јашући на магарету, шест дана пре Пасхе

Рукоположење у манастиру Светог Архангела Михаила у Нишу

Пете недеље Великог поста Света Црква врши спомен Преподобне матере наше Марије Египћанке, која представља пример истинског покајања. У пету недељу Великог поста, 1/14. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Архангела Михаила у Нишу.

Опело и сахрана новопрестављеног монаха Стефана

Дана 9. априла, 2019. године, на гробљу манастира Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, сахрањени су земни остаци новопрестављеног слуге Божијег монаха Стефана (Чворовића), сабрата поменутог манастира. Монах Стефан је уснуо у Господу 8. априла, после дуге и тешке болести.

Благовести у манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићима

На велики и радосни празник Благовести (25. марта/7. априла), који представља почетак нашега спасења, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићима. Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: архимандрит Варнава (Димитријевић), јеромонах Георгије (Марковић) и јерођакон Паладије (Матић).

Монашење у манастиру Светог Николаја у Лозници

На Великом вечерњу уочи празника Благовести, 25. марта/7. априла, у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници код Чачка, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушенице овог манастира: Сабину (Радулеску) и Наташу (Стевић).