Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Недеља сиропусна у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

У Недељу сиропусну, 5/18. фебруара, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу. Епископу Артемију су саслуживали: архимандрит Варнава (Димитријевић), протосинђел Агапит (Бичанин), и јерођакон Паладије (Матић).

Сретење Господње

Када пo рођењу Господа нашег Исуса Христа прође четрдесет дана, и наврши се време законског очишћења, пречиста и преблагословена Дјева Мајка са својим светим заручником Јосифом пође из Витлејема у Јерусалим у храм Божји, носећи четрдесетодневног младенца Христа, да испуни двоструки закон Господњи: да се после порођаја очисти приношењем прописане жртве Богу и свештеничком молитвом, и да постави пред Господом првенца и да га откупи установљеном ценом.

Недеља месопусна у Дудовици

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је у Недељу месопусну, 29. јануара/11. фебруара, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свете Великомученице Марине у Дудовици. Владици Артемију су на Литургији саслуживали: Архимандрит Варнава (Димитријевић), јереј Жељко (Јовановић), јереј Игор (Матијевић) и јерођакон Паладије (Матић).

Света Три Јерарха

Велики црквени празник Света Три Јерарха установљен је у време цара Алексија Комнена (1081 – 1108) и под тим именом Црква празнује успомену три велика Светитеља и учитеља васељене из IV века: Василија Великог, Григорија Богослова и Јована Златоустог.

Недеља о блудном сину у Барајеву

У Недељу о блудном сину, 22. јануара/4. фебруара, Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Игњатија (Станића), протосинђела Иринеја (Ристића), протојереја Жељка (Марића), јеромонаха Јакова (Купрешка) и ђакона Горана (Калушевића).

Свети Максим Исповедник свечано прослављен у Кули

Великог светилника Цркве Божије и великог поборника Православља, Преподобног Максима Исповедника, Света Црква прославља 21. јануара/3. фебруара. Овај дивни угодник Божји је небески заштитник Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима.

Свечана прослава Савиндана у Барајеву

Свети Сава, први Српски Архиепископ и оснивач Српске Цркве, свечано је прослављен у манастир Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву. Свету Архијерејску Литургију поводом овог великог празника служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије уз саслужење:

Манастир Светог Саве у Жеровници свечано прославио своју храмовну славу

Светом Сави, првом српском архиепископу, посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Жеровници на северу Косова и Метохије. И ове године манастир је свечано прославио своју храмовну славу Светом Архијерејском Литургијом.

Свети Сава

Житије преподобног и богоносног оца нашег Саве, првог Архиепископа Српског

Овај предивни изданак рода Српског рођен је 1169. године. Био је најмлађе дете Великог жупана српског, самодржца Стефана Немање. Мати му је такође била царског порекла – ћерка грчког цара Романа. Обоје су били побожни, богобојажљиви, убогољубиви.

Богојављење у манастиру Светог краља Милутина у Бадовинцима

Празник Крштења Господа Исуса Христа – Богојављење, свечано је прослављен у манастиру Светог краља Милутина у Бадовинцима. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије