Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Катакомба Светог Преподобномученика Харитона Косовског у Сурдуку свечано прославила своју другу храмовну славу

Катакомба у Сурдуку посвећена је Светом Преподобномученику Харитону Косовском и метох је манастира Преподобног Јустина Ћелијског. На дан његовог светог спомена, 28. септембра/11. октобра, катакомба је свечано прославила своју другу храмовну славу.

Хорепископ Наум: Кратко синаксарско житије Светог Преподобномученика Харитона Косовског

Синаксар:

Месеца септембра, 28. дана, празнујемо спомен Преподобномученика Харитона Косовског, који је пострадао од злочинаца у Призрену, јуна 1999. године. Његово намучено и обезглављено тело пронађено је у околини Призрена у месецу августу Лета Господњег 2000.

Манастир Светог Јована Крститеља у Љуљацима свечано прославио своју храмовну славу

На празник Зачећа Светог Јована Крститеља, 23. септембра/6. октобра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је, поводом храмовне славе, у истоименом манастиру Свету Архијерејску Литургију уз саслужење:

Монашење у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

На Великом вечерњу, уочи храмовне славе, Зачећа Светог Јована Крститеља, 23. септембра/6. октобра, у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушенике ове обитељи: Ненада (Вукомановића) и Илију (Филиповића), и искушеника Ивана (Савића) из манастира Светог Архангела Гаврила у Готовуши (Брезовица).

Архијерејска Литургија и рукоположење за свештеника у Кули

У Недељу 18. по Духовдану, 17/30. септембра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свете Тројице у Кули. Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим, архимандрит Варнава (Димитријевић), јеромонах Никодим (Малешевић), јереј Славен (Стевановић), јереј Синиша (Ђурин), јерођакон Паладије (Матић) и јерођакон Пајсије (Марковић).

Манастир Рођења Пресвете Богородице у Прањанима свечано прославио своју храмовну славу

Рођењу Пресвете Богородице посвећен је женски манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Прањанима недалеко од Горњег Милановца. И ове године је манастир свечано прославио своју храмовну славу.

Крстовдан – Воздвижење Часнога Крста

У свом дубоко домостроитељном промишљању у делу спасења рода људскога Господ је од крста, који је некада био знак настрашније казне и понижења, начинио свепобедни симбол спасоносне вере хришћанске.

Рођење Пресвете Богородице – Мала Госпојина

Велики празник и велику радост Црква Христова слави на дан рођења Пресвете Богомајке. Овај дан велики је за читаву васељену, јер се овога дана рађа најчудеснија личност после Господа Христа, која је ходала овом трошном планетом на којој живимо, а то је Пресвета Богородица.

Недеља 16. по Духовдану у манастиру Светих српских просветитеља у Колумбусу (САД)

У Недељу 16. по Духовдану, 3/16. септембра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светих српских просветитеља у Колумбусу (САД).

Храмовна слава у манастиру Светих српских просветитеља у Колумбусу (САД)

Манастир Светих српских просветитеља је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу који се налази у Колумбусу, недалеко од Детроита, у савезној америчкој држави Мичиген. У недељу, 27. августа/9. септембра, манастир је свечано прославио своју храмовну славу.