Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Преображење Господње

У богочовечанском подвигу спасења рода људског палог и отпалог од Бога, а у Христу не само подигнутог из греха и палости већ и обоженог, Свето Преображење заузима посебно место у низу чудесне богочовечанске и свеспасоносне еванђелске историје.

Свети пророк Илија

Велики међу светим пророцима, Илија, захваљујући својој непоколебивој вери и ревности за Господа Бога, постао је и остао образ те непоколебиве ревности још пре Христа, и ево већ више од две хиљаде година након Христа. Сав његов живот био је у прогону, у страдању, али и у огњу вере као небеског и спаситељног дара Божјег, који порађа онај други огањ духовни – огањ благодатне ревности за чистоту вере отачке, једине вере у Јединога Бога у Тројици слављеног.

Прослава храмовне славе у манастиру Свете Великомученице Марине

Свету Великомученицу Марину, у народу познату као Огњена Марија, Света Црква прославља 17/30. јула. Ова дивна невеста Христова је небеска заштитница женског манастира епархије у егзилу у Дудовици код Лазаревца.

Икона Пресвете Богородице Тројеручице

Ова света и чудотворна икона Пресвете Богородице, звана „Тројеручица“, припадала је најпре светом Јовану Дамаскину. Када безбожни иконоборни цар Лав III Исавријанац (717- 741 г.) оклевета овог светог Јована, који беше ревносни заштитник светих икона, пред дамаским халифом (кнезом) за тобожњу издају државе и владара дамаског, халиф казни светог Јована јавним отсецањем његове десне руке.

Свети апостоли Петар и Павле – Петровдан

Ако се за иједан празник светитеља Цркве Божије може рећи да је најзначајнији, и за Цркву и њено трајање најбитнији то је свакако празник светих апостола Петра и Павла. Зато за њих свети Јустин Ћелијски вели: „…наши вођи, наши бесмртни вођи – ко су?

Манастир Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу свечано прославио своју храмовну славу

Спомен светог оца нашег Никите Ремезијанског Света Црква прославља 24. јуна/7. јула, када прослављамо и рођење Светог Јована Крститеља – Ивањдан. Свети Никита је заштитник женског манастира епархије у егзилу у Вргудинцу.

Mанастир Свих српских светитеља у Гринбаху свечано прославио своју храмовну славу

Наша Светосавска Црква прославља све своје светитеље у прву недељу после Недеље Свих Светих. Свим српским светитељима посвећен је мушки манастир  Епархије рашко-призренске у егзилу у Гринбаху код Беча. Манастир је у недељу, 17/30. јуна, свечано прославио своју храмовну славу Светом Архијерејском Литургијом.

Прва Архијерејска Литургија у капели манастира Нова Никеја у Лелићу

У недељу прву по Педесетници, коју називамо и Недељом Свих Светих, 10/23. јуна, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је прву Свету Архијерејску Литургију у новооснованој капели манастира „Нова Никеја“ у Лелићу.

Пост Светих Апостола (Петровски пост)

Пост Светих Апостола је други годишњи вишедневни пост и посвећен је Светим Апостолима. Почиње у понедељак после Недеље Свих Светих (ово је прва недеља по Духовдану) и траје до Петровдана (28. јуна /12. јула), због чега се назива и Петровски пост. С обзиром да се почетак овог поста равна по Духовдану (који се равна према Васкрсу – покретном празнику), то овај пост траје дуже или краће време.

Прослава Преподобног Петра Коришког у Љуљацима

Предивног угодника Божијег из рода српског, Преподобног оца нашег Петра Коришког, Света Црква прославља 5/18. јуна. Овом великом подвижнику поста и молитве из тринаестог века посвећена је капела у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима.