Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Прослава храмовне славе у катакомби Светог Илије у Самокову

Катакомба у Самокову, недалеко од Куршумлије, свечано је прославила свог небеског заштитника, Светог пророка Илију, на дан његовог спомена, 20. јула/2. августа. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај уз саслужење: јеромонаха Мартинијана (Ђурђевића) и јеромонаха Хризостома (Јовановића).

Храмовна слава у катакомби Светог Илије у Младенову

Великог старозаветног угодника Божјег, боговидца, чудотворца и ревнитеља вере Божје, Светог Пророка Илију, Света Црква прославља 20. јула/2. августа. Њему је посвећена катакомба Епархије рашко-призренске у егзилу у селу Младенову, недалеко од Бачке Паланке. И ове године катакомба је своју храмовну славу свечано прославила Светом Архијерејском Литургијом.

Манастир Светог Стефана Деспота у Крњеву свечано прославио своју храмовну славу

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је 19. јула/1. августа, поводом храмовне славе – Светог Стефана Лазаревића Деспота српског, Свету Архијерејску Литургију у истоименом манастиру у Крњеву уз саслужење: Његовог

Монашење и храмовна слава у манастиру Свете великомученице Марине у Дудовици

Манастир Свете великомученице Марине је женски манастир Епархије рашко-призренске у егзилу и налази се у селу Дудовици код Лазаревца. Своју небеску заштитницу, Свету Марину, манастир је и ове године свечано прославио. Овогодишња прослава имала је додатну радост.

Свети пророк Илија

Велики међу светим пророцима, Илија, захваљујући својој непоколебивој вери и ревности за Господа Бога, постао је и остао образ те непоколебиве ревности још пре Христа, и ево већ више од две хиљаде година након Христа. Сав његов живот био је у прогону, у страдању, али и у огњу вере као небеског и спаситељног дара Божјег, који порађа онај други огањ духовни – огањ благодатне ревности за чистоту вере отачке, једине вере у Јединога Бога у Тројици слављеног.

Манастир Светог Архангела Гаврила на Брезовици свечано прославио своју храмовну славу

Манастир Светог архангела Гаврила на Брезовици је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу. И ове године манастир је своју храмовну славу, 13/26. јула, свечано прославио Светом Архијерејском Литургијом.

Храмовна слава и Сабор младости и родитељства у Мушветама

Икона Пресвете Богородице Тројеручице је најпоштованија Богородичина икона у српском народу. Светој икони Тројеручици посвећен је мушки манастир епархије у егзилу у Мушветама на Златибору. На дан храмовне славе, 12/25. јула, у овом манастиру се традиционално одржава Сабор младости и родитељства.

Икона Пресвете Богородице Тројеручице

Ова света и чудотворна икона Пресвете Богородице, звана „Тројеручица“, припадала је најпре светом Јовану Дамаскину. Када безбожни иконоборни цар Лав III Исавријанац (717- 741 г.) оклевета овог светог Јована, који беше ревносни заштитник светих икона, пред дамаским халифом (кнезом) за тобожњу издају државе и владара дамаског, халиф казни светог Јована јавним отсецањем његове десне руке.

Петровдан свечано прослављен у Леушићима

Празник светих првоврховних апостола Петра и Павла – Петровдан, традиционално се саборно прославља у женском манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићима на планини Рајац. Свету Архијерејску Литургију поводом овог највећег светитељског празника служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије.

Свети апостоли Петар и Павле – Петровдан

Ако се за иједан празник светитеља Цркве Божије може рећи да је најзначајнији, и за Цркву и њено трајање најбитнији то је свакако празник светих апостола Петра и Павла. Зато за њих свети Јустин Ћелијски вели: „…наши вођи, наши бесмртни вођи – ко су?