Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Свети Николај, архиепископ мирликијски чудотворац

Међу превеликим светилима Цркве Христове, као најсјајнија звезда, несумљиво стоји многопоштовано и преузвишено име и по животу и по вери и по делима, светог Николаја мирликијског архиепископа, великог пастира и чудотворца. Овај угодник Божији представља прави дар Божији целом роду хришћанском и васцелој Цркви Христовој.

Ваведење Пресвете Богородице

Када се Пресветој Деви Марији навршише три године од рођења, доведоше је родитељи њени свети, Јоаким и Ана, из Назарета у Јерусалим, да је предаду Богу на службу према ранијем обећању своме.

Три дана пута има од Назарета до Јерусалима; но идући на богоугодно дело тај пут не беше им тежак.

У манастиру Светог архангела Михаила у Нишу свечано прослављена храмовна слава

Манастир Светог архангела Михаила у Нишу је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу. Своју храмовну славу – Аранђеловдан (8/21. новембар) манастир је и ове године прославио веома свечано Светом Архијерејском Литургијом.

Монашење у манастиру Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу

На Великом вечерњу, уочи празника Сабора Светог архангела Михаила, 7/20. новембра, у манастиру Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме две искушенице ове обитељи: Верицу Стојковић из Мелнице код Петровца на Млави и Сању Јовановић из Стублина код Обреновца.

Сабор Светог Архистратига Михаила Архангела и осталих бестелесних Сила Небеских

Побожно празновати Сабор светих Ангела света Црква је примила предањем богонадахнутих Отаца, одбацивши незнабожачко поштовање ангела, измишљено од јеретика и идолопоклоника. Јер још у Старом Завету, када људи одступише од Бога, Саздатеља свога, почеше се клањати створењима Божијим и делима руку својих, правећи идоле по прилици видљиве твари, од онога што је горе на небу или доле на земљи (2 Мојс.

Катакомба у Бадовинцима свечано прославила своју храмовну славу

Светом краљу Милутину посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Бадовинцима. На дан када Света Црква прославља овог великог задужбинара и ревнитеља Праве Вере, 30. октобра/12. новембра, овај предивни манастир је свечано прославио своју храмовну славу.

Прослављен имендан Владике Артемија

Светог Великомученика Артемија Света Црква прославља 20. октобра (2. новембра). Овај дивни сведок васкрслог Господа Исуса Христа је небески заштитник Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Артемија. Свог небеског заштитника Епископ Артемије је свечано прославио у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву.

Свети Великомученик Димитрије

Свети великомученик Димитрије рођен је у Солуну. Овај славни и чудотворни светитељ био је једино дете добрих и благородних, али бездетних родитеља. Измољен од Бога, као једини и дуго чекани, с великом пажњом је однегован и васпитаван. Отац му је био војвода, а кад је он умро, христоборни цар Максимијан поставио је Димитрија уместо оца за солунског војводу, и том приликом му рече: Чувај отачаство своје, и очисти га од безбожних хришћана и убиј свакога који призива име Распетога…

Монашење у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву

На Великом вечерњу, уочи празника светог великомученика Артемија, 19/1. новембра, у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушеника ове обитељи Немању (Васића) из Јагодине. Новопостриженом монаху владика је дао ново име –  Симеон, по Преподобном Симеону Мироточивом (Стефан Немања).

Прослава Преподобне Параскеве – Петке у манастиру Свете Тројице у Кули

Празник Преподобне матере наше Параскеве – Петке, свечано је прослављен у манастиру Свете Тројице у Кули. Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим, који Свету Петку прославља као своје Крсно име.