Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Недеља Мироносица у манастиру Светог краља Милутина у Бадовинцима

У Недељу Мироносица, 29. априла/12. маја, када прослављамо и великог угодника Божијег из нашег рода, Светог Василија Острошког, у манастиру Светог краља Милутина у Бадовинцима, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију.

Свети Василије Острошки

Житије светог и богоносног оца нашег Василија, Острошког чудотворца,

митрополита Захумског

У сваком народу и у сваком времену Свечовекољубиви Господ даје Црквом Своје светитеље, који ће његов верни народ просвећивати и освећивати и на земаљском путу његовом ка Царству Небеском руководити.

Храмовна слава у манастиру Светог великомученика Георгија у Јошавки

Светом великомученику Георгију посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Доњој Јошавки код Бања Луке у Републици Српској. На дан када Света Црква прославља овог предивног сведока Христовог, 23. априла/6. маја, овај манастир је свечано прославио своју храмовну славу.

Манастир Светог апостола Томе свечано прославио своју храмовну славу

Светом апостолу Томи посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Врњачкој Бањи. На Томину недељу, 22. априла/5. маја, овај предивни манастир је свечано прославио своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г.

Свети великомученик Георгије

Данас, 23. априла/6. маја, славимо спомен светог Великомученика и победоносца Георгија – празник познат у народу као Ђурђевдан.

Овај славни светитељ родио се у кући богатих и часних родитеља у Кападокији. Кад му је отац пострадао као хришћанин, мајка се преселила у Палестину, где је дечак одрастао.

Васкрсни уторак у манастиру Свете великомученице Марине у Дудовици

Трећег дана Васкрса, на Васкрсни уторак, 17/30. априла, у манастиру Свете великомученице Марине у Дудовици Свету Литургију служио је архимандрит Варнава (Димитријевић) уз саслужење јереја Игора Матијевића, јереја Горана Калушевића и јерођакона Паладија (Матића). Литургији је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г.

Васкрсни понедељак у манастиру Светог Николаја у Лозници

Другог дана Васкрса, на Васкрсни понедељак, 16/29. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници код Чачка. Епископу Артемију су саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај, архимандрит Варнава (Димитријевић), архимандрит Пантелејмон (Јовановић), јеромонах Софроније (Ердељан) и јерођакон Паладије (Матић).

Васкрс у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Хришћанин је човек који је саваскрсао са Господом Христом,
и такав живи у овоме свету: као мртвац који је изашао из
гроба, савладао све смрти, и хода кроз овај свет као бесмртник
коме никаква смрт наудити не може.

Преподобни Јустин Ћелијски

Велики Петак у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву

На Велики петак, 13/26. априла, Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум служио је Вечерњу Великог Петка са изношењем Плаштанице у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву уз саслужење: протојереја Жељка Марића, протосинђела Иринеја (Ристића), јереја Игора Матијевића, јереја Горана Калушевића, јереја Бранка Јованчевића и јерођакона Дионисија (Морачанина).