Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА

БОГОСЛУЖЕЊА

Свети владика Николај: Недеља четврта Великог Поста – Свeтог Јована Лествичника

ВЕЛИКИ ПОСТ – НЕДЕЉА ЧЕТВРТА

Јеванђеље о немоћи неверовања и моћи вере

Марко 9, 17-31. Зач. 40.

Од када је света и века сви народи на земљи веровали су, да постоји духовни свет, да постоје невидљиви духови. Само су се многи народи варали у томе, што су злим духовима приписивали већу моћ него добрим, и што су временом зле духове прогласили боговима, подизали им храмове, приносили жртве и молитве, и очекивали од њих све.

Прослава празника Благовести у Леушићима

Велики и радосни празник Благовести Пресвете Богородице свечано је прослављен у манастиру Преображења Господњег у Леушићима Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење протосинђела Прохора (Ацковића), протосинђела Дамјана (Ковачевића) и јерођакона Артемија (Милаковића).

Монашење у манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићима

На бденију, уочи празника Благовести, 6. априла, у манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићима, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме искушеницу овог манастира Рајку (Павловић) давши јој монашко име Христина.

Благовести

Када се Пресветој Дјеви наврши једанаест година пребивања и служења при храму Јерусалимском, и четрнаест година од Рођења – када, дакле, ступи у 15-ту годину живота, саопштише јој свештеници, да по закону она не може више остати при храму, него треба да се обручи и ступи у брак.

Свети владика Николај: Благовести

БЛАГОВЕСТИ

Јеванђеље арханђела Гаврила

Лука, 1, 24-28. Зач. 3.

Сунце се огледа у чистој води, и небо у чистом срцу.

Много домова има Бог Дух Свети у овој пространој васиони, али чисто срце човечје дом је Његове највеће радости. Ово је управо Његов дом, све остало су само Његове радионице.

Монашење у велику схиму у манастиру Светог Николаја Чудотворца

На Великом вечерњу, уочи друге недеље Великог поста – Светог Григорија Паламе, 30. марта, у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин велике схиме малосхимну монахињу Теклу (Стефановић) давши јој ново монашко име Магдалина.

Недеља о блудном сину у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице

У Недељу о блудном сину, 3. марта, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у селу Шести Габар код Књажевца уз саслужење:  протосинђела Хризостома (Јовановића), јереја Добрице (Чакаревића) и јерођакона Артемија (Милаковића).

Монашење у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице

На Великој вечерњи, уочи недеље о блудном сину, 2. марта, у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у селу Шести Габар код Књажевца, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме искушеницу ове обитељи Веру (Остојић) давши јој монашко име Агатија.

Манастир Св. Симеона Мироточивог у Дежеви свечано прославио своју храмовну славу

Преподобном Симеону Мироточивом посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у Дежеви, код Новог Пазара. На дан његовог спомена, 26. фебруара, манастир је свечано прославио своју храмовну славу

Свети свештеномученик Харалампије свечано прослављен у Кули

Поводом празника Светог свештеномученика Харалампија, који је уједно и  мала манастирска слава, јер се у манастиру налази делић његових светих моштију, 23. фебруара, Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум служио је, у манастиру Свете Тројице у Кули, Свету Архијерејску Литургију