Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе

Катакомбе

Манастир Светог Архангела Михаила у Нишу свечано прославио своју храмовну славу

Манастир Светог Архангела Михаила у Нишу је на Аранђеловдан, 8/21. новембра, свечано прославио своју храмовну славу Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим. Владици Максиму су на Литургији саслуживали: јеромонах Хризостом (Јовановић), јеромонах Методије (Ђурђевић) и јерођакон Пајсије (Марковић).

Прво монашење у манастиру Светог Архангела Михаила у Нишу

На бденију, уочи храмовне славе Светог Архангела Михаила, 7/20. новембра, у истоименом манастиру у Нишу, Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим замонашио је, по благослову Његовог Преосвештенства Епископа  рашко-призренског у егзилу Г.Г. Артемија, у чин мале схиме искушеника ове обитељи Николу (Ђорђијевског) давши му ново монашко име Никанор.

Ђурђиц у манастиру Светог Николаја у Лозници

Празник Обновљења храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц Света Црква обележава 3/16. новембра. Овај празник многи Срби прослављају као своју Крсну славу. Свечар Светог великомученика Георгија је и Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај. Поводом своје Крсне славе Владика Николај је у манастиру Светог Николаја у Лозници служио Свету Архијерејску Литургију

Свечана прослава храмовне славе катакомбе Светих врачева Козме и Дамјана у Бору

Празник Светих бесребреника и чудотвораца Козме и Дамјана у нашем народу је познат и као „Врачеви“. Овим дивним угодницима Божјим и бесплатним лекарима посвећена је катакомба у Бору. На дан њиховог спомена, 1/14. новембра, катакомба је свечано прославила своју храмовну славу.

Манастир Светог краља Милутина свечано прославио своју храмовну славу

Свети краљ Милутин (30. октобар/12. новембар) је храмовна слава мушког манастира Епархије рашко-призренске у егзилу у Бадовинцима недалеко од Шапца. Своју храмовну славу манастир је свечано прославио Светом Архијерејском Литургијом.

Манастир Светог Димитрија у Сувом Долу свечано прославио своју храмовну славу

Један од најмлађих манастира Епархије рашко-призренске у егзилу налази се у Сувом Долу код Блаца а посвећен је Светом Великомученику Димитрију. На Митровдан, 26. октобра/8. новембра, манастир је свечано прославио своју храмовну славу Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски

Прослава Светог Великомученика Артемија у Сурдуку

Светог Великомученика Артемија Света Црква прославља 20. октобра (2. новембра). Овај дивни сведок васкрслог Господа Исуса Христа је небески заштитник Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Артемија. Свог небеског заштитника Епископ Артемије је свечано прославио Светом Архијерејском Литургијом у манастиру свог духовног сина Светог Преподобномученика Харитона Косовског у Сурдуку.

Манастир Свете Петке у Метлићу свечано прославио своју небеску заштитницу

Преподобној матери нашој Параскеви – Петки посвећен је манастир Епархије у егзилу у селу Метлићу код Шапца. Манастир је добио име Нова Петковица. С обзиром да манастир још увек нема адекватну капелу за служење Свете Литургије сестринство манастира своју небеску заштитницу литургијски прославља у манастиру Светог Краља Милутина у Бадовинцима.

У Кули свечано прослављен празник Свете Петке

Празник Преподобне матере наше Параскеве – Свете Петке, свечано је прослављен у манастиру Свете Тројице у Кули. Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим

Прослава Свете Петке у Нишу

Празник Преподобне матере наше Параскеве – Свете Петке свечано је прослављен у манастиру Светог Архангела Михаила у Нишу Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије уз саслужење Архимандрита Варнаве (Димитријевића), јеромонаха Хризостома (Јовановића) и јерођакона Дионисија (Морачанина).