Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе

Катакомбе

Прослава Преподобног Петра Коришког, славе капеле у Љуљацима

Предивног угодника Божијег из рода српског, Преподобног оца нашег Петра Коришког, Света Црква прославља 18. јуна. Овом великом подвижнику поста и молитве из тринаестог века посвећена је капела у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима.

Храмовна слава и рукоположење у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског

Великог угодника Божијег, земаљског анђела и небеског човека, великог поборника православља, Преподобног оца нашег Јустина Ћелијског, Света Црква прославља 1. јуна по старом тј. 14. јуна по новом календару. На дан његовог спомена у његовом манастиру у Барајеву свечано је прослављена храмовна слава Светом Архијерејско Литургијим којим је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.

Монашење у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског

На Великој вечерњи, уочи храмовне славе Преподобног Јустина Ћелијског, 13. јуна, у истоименом манастиру, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме искушеника ове обитељи Луку (Милинковића).

Манастир Свете Тројице у Кули свечано прославио своју храмовну славу

У манастиру Свете Тројице у Кули свечано је прослављена храмовна слава Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт.

Храмовна слава у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка

Светом Николају Мирликијском Чудотворцу, великом ревнитељу Православља и великом светилнику Цркве Божје, посвећен је женски манастир у Лозници код Чачка. У недељу, 22. маја, када се празнује Пренос његових чесних моштију из Мире Ликијске у град Бари, манастир је свечано прославио своју храмовну славу.

Велико освећење храма и Света Архијерејска Литургија у манастиру Светог Саве у Жеровници

У четвртак, 19. маја, на дан када Света Црква празнује Пренос моштију Светог Саве, првог архиепископа Српског, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт извршио је сверадосни чин Великог освећења истоименог храма у Жеровници на Косову и Метохији.

Ђурђевдан у Ариљу

На празник Светог великомученика Георгија – Ђурђевдан, Његово Преосвештенство епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г Ксенофонт, служио је Свету Архијерејску Литургију у Ариљу уз саслуживање протосинђела Иринеја (Ристића), протосинђела Агапита (Бичанина) и јерођакона Георгија (Радојичића).

Прослава храмовне славе у манастиру Св. Апостола Томе у Врњачкој Бањи

Манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Врњачкој Бањи посвећен је Светом апостолу Томи. У прву недељу по Пасхи, Томину, 1. маја, манастир је свечано прославио своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г.

Васкрсни уторак у манастиру Нова Никеја у Лелићу

На Васкрсни уторак, 26. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт служио је Свету Архијерејску Литургију у манастируНова Никеја у Лелићу уз саслужење архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Симеона (Весића) и јерођакона Георгија (Радојичића). Литургији је присуствовало око 50 светосаваца.