Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе

Катакомбе

Обрезање Господње, Свети Василије Велики и Нова година у Барајеву

Троструки празник – Обрезање Господње, Свети Василије Велики и Нова година, свечано је прослављен у манастиру Светог Јустина Ћелијског у Барајеву Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим. Владици Максиму су на Литургији саслуживали: Његовог Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г.

Свети архиђакон Стефан свечано прослављен у Бадовинцима

Трећег дана Божића, 27. децембра/9. јануара, Света Православна Црква прославља Светог првомученика и архиђакона Стефана. Овај дивни сведок Христов и првомученик свечано је прослављен у катакомби Светог краља Милутина у Бадовинцима Светом Архијерејском Литургијом.

Прослава празника Светог првомученика и архиђакона Стефана у Дудовици

На празник Светог првомученика и архиђакона Стефана, 27. децембра/9. јануара, Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свете Великомученице Марине у Дудовици.

У Ариљу свечано прослављена храмовна слава

Поводом храмовне славе, празника Светог архиђакона Стефана, 27.дец./9. јануара, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је, у истоименом манастиру у Ариљу Свету Архијерејску Литургију уз саслужење:

Монашење у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

На бденију, уочи храмовне славе Светог архиђакона Стефана, 27. дец./9. јануара, у истоименом манастиру у Ариљу, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушенике ове обитељи: Мирослава (Клицина) и Александра (Вујичића).

Сабор Пресвете Богородице у Лозници

Другог дана Божића Света Црква одаје славу и хвалу Пресветој Богоматери, која роди Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа. Сабором се њеним назива ово празновање зато што се тога дана сабирају сви верни, да прославе Њу, Матер Богородицу и што се свечано, саборно, служи у част Њену.

Бадње вече и Божић у манастиру Нова Никеја у Лелићу

Празник Рођења Господа Бога и Спаса нашега Исуса Христа, у нашем народу познат као Божић, свечано је прослављен у свим катакомбама Епархије рашко-призренске у егзилу. Најсвечаније је било у манастиру Нова Никеја у Лелићу, где је богослужио Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г.

Архијерејска Литургија и рукоположење у Лелићу

У Недељу Светих Отаца, 23. децембра/5. јануара, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Нова Никеја у Лелићу.Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: архимандрит Варнава (Димитријевић), јереј Драгиша Мачар и јерођакон Дионисије (Морачанин). Литургији је присуствовало око 50 верника.

Архијерејска Литургија и рукоположења у чин јереја и ђакона у Барајеву

У Недељу Светих Праотаца (Материце), 16/29. децембра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву.  Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум, архимандрит Варнава (Димитријевић), протојереј Жељко Марић,  протосинђел Игњатије (Станић), протосинђел Дамјан (Ковачевић), јереј Љубомир Ђурић,, јерођакон Дионисије (Морачанин), јерођакон Методије (Ђурђевић) и ђакон Драгиша Мачар.