Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе

Катакомбе

Прослава храмовне славе у катакомби Светог Илије у Самокову

Катакомба у Самокову, недалеко од Куршумлије, свечано је прославила свог небеског заштитника, Светог пророка Илију, на дан његовог спомена, 20. јула/2. августа. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај уз саслужење: јеромонаха Мартинијана (Ђурђевића) и јеромонаха Хризостома (Јовановића).

Храмовна слава у катакомби Светог Илије у Младенову

Великог старозаветног угодника Божјег, боговидца, чудотворца и ревнитеља вере Божје, Светог Пророка Илију, Света Црква прославља 20. јула/2. августа. Њему је посвећена катакомба Епархије рашко-призренске у егзилу у селу Младенову, недалеко од Бачке Паланке. И ове године катакомба је своју храмовну славу свечано прославила Светом Архијерејском Литургијом.

Манастир Светог Стефана Деспота у Крњеву свечано прославио своју храмовну славу

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је 19. јула/1. августа, поводом храмовне славе – Светог Стефана Лазаревића Деспота српског, Свету Архијерејску Литургију у истоименом манастиру у Крњеву уз саслужење: Његовог

Монашење и храмовна слава у манастиру Свете великомученице Марине у Дудовици

Манастир Свете великомученице Марине је женски манастир Епархије рашко-призренске у егзилу и налази се у селу Дудовици код Лазаревца. Своју небеску заштитницу, Свету Марину, манастир је и ове године свечано прославио. Овогодишња прослава имала је додатну радост.

Манастир Светог Архангела Гаврила на Брезовици свечано прославио своју храмовну славу

Манастир Светог архангела Гаврила на Брезовици је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу. И ове године манастир је своју храмовну славу, 13/26. јула, свечано прославио Светом Архијерејском Литургијом.

Храмовна слава и Сабор младости и родитељства у Мушветама

Икона Пресвете Богородице Тројеручице је најпоштованија Богородичина икона у српском народу. Светој икони Тројеручици посвећен је мушки манастир епархије у егзилу у Мушветама на Златибору. На дан храмовне славе, 12/25. јула, у овом манастиру се традиционално одржава Сабор младости и родитељства.

Петровдан свечано прослављен у Леушићима

Празник светих првоврховних апостола Петра и Павла – Петровдан, традиционално се саборно прославља у женском манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићима на планини Рајац. Свету Архијерејску Литургију поводом овог највећег светитељског празника служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије.

Манастир Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу свечано прославио своју храмовну славу

Манастир Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу је женски манастир Епархије рашко-призренске у егзилу. Манастир своју храмовну славу прославља заједно са празником Рођења светог Јована Крститеља-Ивањданом, 24. јуна/7. јула.

Преподобни Наум Охридски свечано прослављен у Барајеву

Велико светило Цркве Божије и равноапостолног просветитеља словенских народа, Преподобног Наума Охридског, Света Црква прославља 20. јуна/3. јула. Овај дивни угодник Божји је небески заштитник Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума.

Прослава Видовдана у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског

Косово и Видовдан су централни догађаји наше историје и увек су имали пресудну улогу у историји и култури српског народа. Они су симболи нашег опредељењa за духовно и вечно у односу на земаљско и пролазно. На Косову су Свети Кнез Лазар и косовски мученици положили своје животе за Крст часни и слободу златну, за Господа Христа.