Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе

Катакомбе

У манастиру Светог архангела Михаила у Нишу свечано прослављена храмовна слава

Манастир Светог архангела Михаила у Нишу је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу. Своју храмовну славу – Аранђеловдан (8/21. новембар) манастир је и ове године прославио веома свечано Светом Архијерејском Литургијом.

Монашење у манастиру Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу

На Великом вечерњу, уочи празника Сабора Светог архангела Михаила, 7/20. новембра, у манастиру Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме две искушенице ове обитељи: Верицу Стојковић из Мелнице код Петровца на Млави и Сању Јовановић из Стублина код Обреновца.

Катакомба у Бадовинцима свечано прославила своју храмовну славу

Светом краљу Милутину посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Бадовинцима. На дан када Света Црква прославља овог великог задужбинара и ревнитеља Праве Вере, 30. октобра/12. новембра, овај предивни манастир је свечано прославио своју храмовну славу.

Прослављен имендан Владике Артемија

Светог Великомученика Артемија Света Црква прославља 20. октобра (2. новембра). Овај дивни сведок васкрслог Господа Исуса Христа је небески заштитник Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Артемија. Свог небеског заштитника Епископ Артемије је свечано прославио у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву.

Монашење у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву

На Великом вечерњу, уочи празника светог великомученика Артемија, 19/1. новембра, у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушеника ове обитељи Немању (Васића) из Јагодине. Новопостриженом монаху владика је дао ново име –  Симеон, по Преподобном Симеону Мироточивом (Стефан Немања).

Прослава Преподобне Параскеве – Петке у манастиру Свете Тројице у Кули

Празник Преподобне матере наше Параскеве – Петке, свечано је прослављен у манастиру Свете Тројице у Кули. Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим, који Свету Петку прославља као своје Крсно име.

Света Петка свечано прослављена у Бадовинцима и Метлићу

Преподобној матери нашој Параскеви – Петки, посвећен је манастир Епархије у егзилу у селу Метлићу код Шапца. Манастир је добио име Нова Петковица. С обзиром да је манастир у изградњи сестринство манастира своју небеску заштитницу литургијски прославља у манастиру Светог Краља Милутина у Бадовинцима.

Недеља 21. по Духовдану у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

У наредном прилогу доносимо беседу Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Артемија у Недељу 21. по Духовдану, 8/21. октобра, у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима. Светом Литургијом началствовао је архимандрит Варнава (Димитријевић) уз саслужење: протосинђела Варсануфија (Стошића), протосинђела Прохора (Ацковића) и јерођакона Онуфрија (Ђурђева).

Прослава храмовне славе у манастиру Св. Апостола Томе у Врњачкој Бањи

Манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Врњачкој Бањи посвећен је Светом Апостолу Томи. У петак, 6/19. октобра, манастир је свечано прославио своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај уз саслужење:

Прва посета Епископа Артемија и Хорепископа Максима новооснованој парохији у Франкфурту на Мајни

Поводом празника Покрова Пресвете Богородице и прве храмовне славе Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Г.Г. Артемије боравио је први пут у канонској посети новооснованој парохији у Франкфурту на Мајни, у Немачкој, од петка 12. октобра до понедељка 15. октобра.