Љуљаци

Манастир Светог Јована Крститеља у Љуљацима свечано прославио своју храмовну славу

Зачеће Светог Јована Претече и Крститеља ( 23. септембар/6. октобар) је храмовна слава мушког манастира Епархије рашко-призренске у егзилу у Љуљацима код Горњег Милановца. Овај манастир је и седиште епархије. Своју храмовну славу манастир је и ове, 2017. године, свечано прославио Светом Архијерејском Литургијом.

Недеља 7. по Духовдану у Љуљацима

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је у Недељу 7. по Духовдану, 10/23. јула, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија (Стошића), јеромонаха Мартинијана (Ђурђевића), јереја Игора (Данчетовића), и јерођакона Паладија (Матића).

Прослава Преподобног Петра Коришког у Љуљацима

Предивног угодника Божијег из рода српског, Преподобног оца нашег Петра Коришког, Света Црква прославља 5/18. јуна. Овом великом испоснику и молитвенику из тринаестог века, посвећена је капела у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима. Своју другу славу манастир је и ове године свечано прославио Светом Архијерејском Литургијом.

Васкрс у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Ko може од срца узвикнути: Христос Воскресе! Незнабошци не могу, јер не верују. Протестанти не могу, јер сумњају. Једино ми православни можемо од свег срца узвикнути: Христос воскресе, и ваистину воскресе! Но и ми не можемо сви то узвикнути од свег срца, него само они између нас, који држе сву веру Светих Отаца и који се труде да следују примеру живота светитеља Божјих.

Недеља сиропусна и Преподобни Симеон Мироточиви у Љуљацима

У Недељу сиропусну Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру светог Јована Крститеља у Љуљацима уз саслужење архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија (Стошића) и јерођакона Паладија (Матића).

У Љуљацима служен годишњи помен оцу Јовану (Милојевићу)

У суботу, 8/21. јануара, ове године, у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, одслужени су Света заупокојена Литургија и годишњи парастос блаженопочившем оцу Јовану (Милојевићу), некадашњем настојатељу манастира Светог Архангела Михаила у Нишу.

Богојављење у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Празник Крштења Господа Исуса Христа – Богојављење, 6/19. јануара, свечано је прослављен у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима. Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски  у егзилу Г. Г. Артемије је том приликом у манастиру служио Свету Архијерејску Литургију, уз саслужење епархијских клирика: архимандрита Варнаве, протосинђела Варсануфија и јерођакона Паладија.

Прослава Божића у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Божић је први од дванаест великих хришћанских празника. Богослужбено име овог празника је – Рођење у телу Господа и Бога и Спаситеља нашег Исуса Христа. Српски народни назив овог празника – Божић, настао је од речи Богић (=мали Бог). Због посебног значаја, у црквеним књигама назива се „Мала Пасха“