Почетна / ЧЛАНЦИ

Свети владика Николај: Недеља пред Богојављење

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ЈОВАНУ ПРЕТЕЧИ

Марко 1, 1-8. Зач. 1.

Нема праве мудрости без љубави, нити праве љубави без мудрости. Мудрост без љубави је мудрост змијска, себична и отровна; љубав без мудрости провала облака онда када засушена земља очекује благу кишу.

Преподобни Јустин Ћелијски: Беседа у Недељу Богоотаца

(Недеља по Божићу)
1964. године у манастиру Ћелије

Христос се роди! Ваистину се роди! Бог се роди, Богочовек се роди. Сав Бог у васцелом човеку. Први пут на земљи јавља се нови човек, јавља се свршен човек, јавља се потпун човек. Какав се човек јавља у Богочовеку Христу?

Преподобни Јустин Ћелијски: Беседа у Недељу Светих Отаца

Беседа у Недељу Светих Отаца

(пред Божић)

1965. године у манастиру Ћелије

Данас је Благовест Божија у једној речи. Цело Еванђеље Божје у једној речи. Данас се, у Недељу Отаца пред Божић, чита прво Еванђеље, прва глава Матејевог Еванђеља. И она једном речју казује шта се збило са овим светом, шта се збива и шта ће се збити са сваким од нас.

Преподобни Јустин Ћелијски: Беседа у Недељу Светих Праотаца

Беседау Недељу Светих Праотаца

(пред Божић)

1965. године у манастиру Ћелије

И ми смо сви данас у Светом Еванђељу Спасовом. Чули сте данас Свето Еванђеље[1], а оно је и моје и твоје и свачије, сви ми људи учествујемо у њему. Тако је Господ објавио овоме свету наше људско Еванђеље, које важи за свакога од нас.

Свети владика Николај: Недеља 26. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О МНОГИМ БРИГАМА И О ИЗНЕНАДНОЈ СМРТИ

Лука 12, 16-21. Зач. 66.

Господ Исус Христос дошао је међу људе да излечи душу људску од крадљивости. Јер је крадљивост тешка болезања душе људске.

Краде ли син од оца? Не; него слуга краде од господара.

Свети владика Николај: Недеља 21. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ГОСПОДУ СЕЈАЧУ

Лука 8, 5-15. Зач. 35.

Цео свет је једна дуга прича, састављена из безброј прича.

Као прича испричана тако је пролазан овај свет, и све што је у свету. Но духовно језгро, што се скрива у љускама свих прича, остаје трајно и не гине.