Почетна / ЕПАРХИЈА

ЕПАРХИЈА

Жељко Которанин: Три одговора Епископу Артемију[1]

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2002, БРОЈ 3 (39), СТРАНЕ 27-46.

У броју 31. часописа „Свети кнез Лазар“ уместо увода објављено је писмо епископа рашко-призренскога и косовско-метохијскога г. Артемија Светом архијерејском Синоду Српске Цркве. Непосредно после истога писма објављен је текст извештаја и декларације са „једног значајног међуцрквеног сусрета у Београду“, који је био предметом реченога писма у три прва питања.

Екуменска повеља – НОВО ЗВОНО НА УЗБУНУ

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2002, БРОЈ 1-2 (37-38), СТРАНЕ 47-52

Када путник зађе са правога пута у шуму и изгуби се у њој, на путу је сигурне пропасти уколико се не потруди да се са безброј путића и странпутица поново врати на главни пут који ће га одвести коначном циљу.

Мир у Асизију и мир Христов

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2002, БРОЈ 1-2 (37-38), СТРАНЕ 185-192

УНУТРАШЊИ И СПОЉАШЊИ МИР И ГУБИТАК ОРГАНСКОГ ЈЕДИНСТВА ИЗМЕЂУ ЛИТУРГИЈСКОГ ЖИВОТА, ЕТОСА И ДОГМАТСКОГ УЧЕЊА

Епископ Артемије: Светом Архијерејском Синоду

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2000, БРОЈ 3 (31), СТРАНЕ 5-6

Преко Информативне службе Српске Православне Цркве за 27. јули 2000. године, дошла нам је до руку „Заједнпчка декларација делегације Српске Православне Цркве и делегације Комисије бискупских конференција Европске Уније (СОМЕСЕ)“ донете у Београду 17.

Жељко Которанин: Може ли чланство Цркве у Светском савету „цркава“ бити замрзнуто

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2000, БРОЈ 1-2 (29-30), СТРАНЕ 35-40

У принципу, замрзнути чланство у некој организацији значи прекинути све активности у истој, али не иступити из њеног збора, што имплицира признавање дотичне организације.

Жељко Которанин: Српска Црква у загрљају јереси

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1999, БРОЈ 2 (26), СТРАНЕ 49-51

– СРПСКОЈ ЈАВНОСТИ –

Тешко ми је да напишем, а још теже да прећуткујем нешто о чему не сме да се ћути. Чини ми се, требаће ми небројено много страна да искажем истину.

Драгана Филиповић Раденковић: Секте и култови

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1998, БРОЈ 4 (24), СТРАНЕ 101-107

ЛАЖНИ ОДГОВОРИ НА ПРАВА ПИТАЊА

Апостол Павле је, пре готово 2000 година, опомињао да ће бити лажних Месија и лажних јеванђеља који ће покушати да обману истинску Цркву и свет.