Почетна / ЕПАРХИЈА

ЕПАРХИЈА

Жељко Которанин: О чланству Српске цркве у Светском савету цркава након солунског скупа и након редовног мајског заседања сабора наше Свете помесне цркве

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1998, БРОЈ 3 (23), СТРАНЕ 45-55

Трећи пут у кратком временском размаку пишемо о истој ствари, о чланству Српске Цркве у ССЦ. Прво смо разматрали усвојени документ о иступању Српске Цркве из чланства у ССЦ по себи.

Свештеник Бранислав Перановић: Православље и секте

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1998, БРОЈ 3 (23), СТРАНЕ 15-37

ЗАШТО ПИШЕМО?

Имајући на уму све већу духовну пустош и велико непознавање православља у нашем народу, пишемо ову брошуру у настојању да њоме некако помогнемо макар вама који контактирате са Црквом, да вас наговоримо да се упустите у диван и благословен „посао“ упознавања вере Отаца наших, јер, стичући знање, ми не само да стичемо слободу, него се штитимо од многих погрешака и разочарења.

Глас отаца – Други долазак Христов (Преподобни Јефрем Сирин)

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1998, БРОЈ 2 (22), СТРАНЕ 5-11

ДРУГИ ДОЛАЗАК ХРИСТОВ

Преподобни Јефрем Сирски, којега наша Црква слави 28. јануара, јесте највећи Сирац, аскетски отац, богослов и песник.

Родољуб Лазић: Поводом изјаве цариградског патријарха Вартоломеја

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1998, БРОЈ 1 (21), СТРАНЕ 159-160

Залагање за прекид чланства Православних Цркава у Светском (=Екуменистичком) савету цркава Патријарх Цариградски г. Вартоломеј означио је, у интервјуу за амстердамски лист „Трув“ као – „апсурдно“. Ко је против екуменизма, тај „по други пут разапиње Христа на крст“, каже овај православни Патријарх.

Епископ Артемије: Практична философија (III)

Извор: Епископ Др Артемије Радосављевић, Тајна спасења по Светом Максиму Исповеднику, Београд 2014, стране 161-174

Б) СТИЦАЊЕ ВРЛИНА (АРЕТОЛОГИЈА) (Наставак из часописа СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2005, БРОЈ 3 (51), СТРАНЕ 25-35)

Видели смо да је кроз очишћење од страсти човек испунио прву половину заповести светог апостола Павла: „Мрзећи на зло држите се добра“ (Рим 12, 9).

Епископ Артемије: Практична философија (II) [1]

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2005, БРОЈ 3 (51), СТРАНЕ 25-35

А) ЧИШЋЕЊЕ ОД СТРАСТИ (БЕСТРАШЋЕ) (Наставак из броја 4 (20), година 1997)

Уверивши се још једанпут у веома значајну улогу слободне воље у делу нашег спасења, улазимо већ у излагање учења светог Максима о очишћењу (ослобађању) од страсти.

Епископ Артемије: Практична философија (I)

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1997, БРОЈ 4 (20), СТРАНЕ 15-24

А) ЧИШЋЕЊЕ ОД СТРАСТИ (БЕСТРАШЋЕ)

За разумевање тешке и веома компликоване борбе против страсти, неопходно је пре свега, да упознамо тачно шта су то страсти, како почињу и како се развијају.

Протосинђел Максим: Трагичне последице екуменистичке јереси у Српској православној цркви

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2013, БРОЈ 11 (77), СТРАНЕ 87-98

По промислу и допуштењу Божјем услед несустајућих екуменистичко-реформаторских таласа прогона који теже да потопе Барку спасења –  Цркву, наша богоспасавана Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска скупа са својим клиром и вернима народом, на челу са својим канонским епископом

Отворено писмо братије манастира Св. Шија у Магвиму упућено патријарху Илији II грузијском

Манастир Светог и преподобног оца Шија (пештерника) y Магвиму прекида евхаристијско општење са Католикосом Патријархом Илијом II због јереси екуменизма.

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1997, БРОЈ 3 (19), СТРАНЕ 161-166

„Христос Господ je Католичанском Црквом назвао ону Цркву која чува истинито и спасоносно исповедање вере.

Прошлост територија: Косово и Метохија (XI – XVII века)

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1997, БРОЈ 3 (19), СТРАНЕ 103-128

Пре него што приступимо прошлости територије зване обично Косово, требало би je просторно тачно одредити. Ова област коју смо навикли да зовемо именом Косово (српско Поље Мерл) састоји ce од две простране равнице које ce налазе на југозападу Србије и које ce граниче на југу бившом југословенском републиком Македонијом, на западу са Албанијом и на северозападу са Републиком Црном Гором.