Почетна / ЕПАРХИЈА / Часопис „Свети Кнез Лазар“

Часопис „Свети Кнез Лазар“

Проф. Сергије Тројицки: О границама простирања права власти Цариградске Патријаршије на „дијаспору“

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2004, БРОЈ 1 (45), СТРАНЕ 21-40.

Велико искушење земаљске власти, последње и најтеже искушење којим је ђаво кушао Господа (Мт. 4, 3-10), није мимоишло ни Његове следбенике.

Проф. Сергије Тројицки: Канони и источни папизам

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2003, БРОЈ 4 (44), СТРАНЕ 61-75.

У нашем чланку „Теократија или цезаропапизам“ (Весник руског западно-европског патријарашког егзархата, бр. 16) напоменули смо да се међу питањима која будући Васељенски сабор треба да реши, поред питања односа Цркве и државе, налази и, са њим тесно повезано, како историјски тако и догматски, питање о источном папизму, јер нерешавање овог питања представља узрок ненормалних односа међу Православним аутокефалним Црквама.

Свети кнез Лазар: ПРАВОСЛАВНИ МИСИОНАР ИЛИ ГЛАС КОНЦИЛА

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2003, БРОЈ 3 (43), СТРАНЕ 131-133.

Протосинђел Мирон Косаћ

„Православни мисионар“ лист Српске Патријаршије за мисионарску и васпитну делатност, пратимо протеклих 20-так година, кроз које је време био једна од ретких публикација, која је јасним одговорима и приступачним стилом укрепљивала веру.

Свети Кнез Лазар: ИНТЕРВЈУ ЗА НИН ЕПИСКОПА РАШКО-ПРИЗРЕНСКОГ АРТЕМИЈА

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2003, БРОЈ 2 (42), СТРАНЕ 105-111.

Нађа Андрејевић

1. Највећи хришћански празник – Христово васкрсење, дан је који код људи буди радост и милосрђе. На који начин ће духовници СПЦ обележити овај празник?

Професор С. Тројицки: О јединству Цркве[*]

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2003, БРОЈ 1 (41), СТРАНЕ 6-15.

У органу „владимироваца“ који су се одвојили од јединства Руске Цркве, „Црквеном Веснику“ (N0 63-64, 1956, август-новембар), у чланку проф. А. Карташова „Уједињење православља“ се доказује да „Православље у својој свеукупности живи не само противно канонском идеалу, него и елементарној канонској норми“.

Жељко Которанин: Три одговора Епископу Артемију[1]

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2002, БРОЈ 3 (39), СТРАНЕ 27-46.

У броју 31. часописа „Свети кнез Лазар“ уместо увода објављено је писмо епископа рашко-призренскога и косовско-метохијскога г. Артемија Светом архијерејском Синоду Српске Цркве. Непосредно после истога писма објављен је текст извештаја и декларације са „једног значајног међуцрквеног сусрета у Београду“, који је био предметом реченога писма у три прва питања.

Екуменска повеља – НОВО ЗВОНО НА УЗБУНУ

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2002, БРОЈ 1-2 (37-38), СТРАНЕ 47-52

Када путник зађе са правога пута у шуму и изгуби се у њој, на путу је сигурне пропасти уколико се не потруди да се са безброј путића и странпутица поново врати на главни пут који ће га одвести коначном циљу.

Мир у Асизију и мир Христов

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2002, БРОЈ 1-2 (37-38), СТРАНЕ 185-192

УНУТРАШЊИ И СПОЉАШЊИ МИР И ГУБИТАК ОРГАНСКОГ ЈЕДИНСТВА ИЗМЕЂУ ЛИТУРГИЈСКОГ ЖИВОТА, ЕТОСА И ДОГМАТСКОГ УЧЕЊА