Почетна / ЕПАРХИЈА / Часопис „Свети Кнез Лазар“

Часопис „Свети Кнез Лазар“

M. Jевтић: Дијалектика верског и политичког у политици НАТО пакта у корист Албанаца (III)

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2006, број 1-4 (53-56), стр. 119-147

Како je суштина на терену била друкчија, било је врло важно у борби за остваривање крхких националних циљева обезбедити подршку оних који имају највише снаге да то учине, a то су земље Запада.

M. Jевтић: Дијалектика верског и политичког у политици НАТО пакта у корист Албанаца (II)

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2006, број 1-4 (53-56), стр. 119-147

Религиозни Јевреји, у остваривању идеје свога повратка у обећану земљу, морају да обнове храм, да би испунили своју веру. Зато су вођени сви ратови око источног Јерусалима, где се Ал Акса налази.

M. Jевтић: Дијалектика верског и политичког у политици НАТО пакта у корист Албанаца (I)

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2006, број 1-4 (53-56), стр. 119-147

Последње изјаве високих званичника НАТО пакта да будућност КиМ треба да буде независна држава постала је доминантна чињеница. Она се види на телевизији, слуша на радију, чита у новинама и јасно чује у преговорима са искренијим представницима западне војне алијансе[1].

M. Јевтић: Данас Косово и Метохија – сутра Израел и Запад

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2005, број 4 (52), стр. 87-94

Преговори о будућем статусу Косова и Метохије су почели и све је јасније да је голема већина у светским медијима, да не спомињемо владу САД и њене савезнике, за то да српска покрајина Косово и Метохија, која је од рата 1999.

Срђа Трифковић: Усамљена борба једног епископа

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2005, број 4 (52), стр. 81-86

„Победа џихада на Косову био би локални тријумф који би повео Муслимане ка даљим победама. Подсетићу вас да смо ми у својој земљи искусили пет векова шеријатског закона, и нико не зна ни број ни имена свих мученика пострадалих за то време.

Епископ Артемије: Видовдан – огледало српско

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2005, број 1-2 (49-50), стр. 125-130

Видовдан је у историји српској вододелница и мерило. Он дели нашу историју на догађаје „пре Косова“ и на догађаје „после Косова“.

Овде реч „КОСОВО“ није географија већ идеологија и идеал.

Епископ Артемије: Косово у духовној и историјској перспективи Српског народа

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2005, број 3 (51), стр. 15-25

Црква Христова у Српском народу је окосница његове вертикале која га спаја са Небом и Царством небеским, али и његове хоризонтале, односно његовог историјског, културног и духовног трајања. То је била кроз векове, то је и данас, а верујемо да ће то бити у будућности.

Дани ужаса и бестијалности

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2004, ВАНРЕДНИ БРОЈ

Овај потресни извештај који је написан на основу низа непосредних сведочења очевидаца само су један скромни покушај да се прикаже стравична слика погрома који ће остати упамћен као један од најбестијалнијих покушаја да се уништи један народ, његова култура и његови духовни споменици, не у времену рата, већ у присуству 18.000 војника НАТО савеза и под протекторатом Мисије УН.

Мартовски погром

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2004, ВАНРЕДНИ БРОЈ

Скоро пет година након доласка Мисије ОУН и КФОР-а на Косово и Метохију и континуираног процеса етничке дискриминације и напада на српско православно становништво и његове светиње, албански екстремисти организовали су и извршили од 17.