Почетна / ЕПАРХИЈА / Часопис „Свети Кнез Лазар“

Часопис „Свети Кнез Лазар“

Епископ Артемије: Опасности независног Косова[*]

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2006, број 1-4 (53-56), стр. 163-165

Поштоване даме и господо,

Ја нисам непознат овом граду и овој институцији.

Много пута сам долазио у последљих 8-9 година, увек у мисији мира и толеранцијс. Последља Наша посета Вашингтону била је пре 15 месеци.

Светлана Петрушић: Косово и Метохија – од државе до логора. Како победити глобализам*

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2006, број 1-4 (53-56), стр. 189-196

Поштована господо, браћо и сестре,

Књига о којој је данас реч по своме садржају представља својеврсни ЗБОРНИК мишљења и речи, поступака и догађаја о Косову и Метохији и на Косову и Метохији.

Епископ Артемије: Писмо председнику САД-а Џорџу Бушу

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2006, број 1-4 (53-56), стр. 167-170

Поштовани

Господине Председниче,

Користимо прилику да Вам се обратимо приликом окончања Наше последње посете Вашој великој земљи. Знајући да Вас оптерећују безбројне захтевне обавезе, унапред Вам се захваљујемо што одвајате време како бисте прочитали ову молбу од стране Нашег стада, православног народа на Косову.

M. Jевтић: Дијалектика верског и политичког у политици НАТО пакта у корист Албанаца (III)

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2006, број 1-4 (53-56), стр. 119-147

Како je суштина на терену била друкчија, било је врло важно у борби за остваривање крхких националних циљева обезбедити подршку оних који имају највише снаге да то учине, a то су земље Запада.

M. Jевтић: Дијалектика верског и политичког у политици НАТО пакта у корист Албанаца (II)

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2006, број 1-4 (53-56), стр. 119-147

Религиозни Јевреји, у остваривању идеје свога повратка у обећану земљу, морају да обнове храм, да би испунили своју веру. Зато су вођени сви ратови око источног Јерусалима, где се Ал Акса налази.

M. Jевтић: Дијалектика верског и политичког у политици НАТО пакта у корист Албанаца (I)

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2006, број 1-4 (53-56), стр. 119-147

Последње изјаве високих званичника НАТО пакта да будућност КиМ треба да буде независна држава постала је доминантна чињеница. Она се види на телевизији, слуша на радију, чита у новинама и јасно чује у преговорима са искренијим представницима западне војне алијансе[1].

M. Јевтић: Данас Косово и Метохија – сутра Израел и Запад

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2005, број 4 (52), стр. 87-94

Преговори о будућем статусу Косова и Метохије су почели и све је јасније да је голема већина у светским медијима, да не спомињемо владу САД и њене савезнике, за то да српска покрајина Косово и Метохија, која је од рата 1999.

Срђа Трифковић: Усамљена борба једног епископа

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2005, број 4 (52), стр. 81-86

„Победа џихада на Косову био би локални тријумф који би повео Муслимане ка даљим победама. Подсетићу вас да смо ми у својој земљи искусили пет векова шеријатског закона, и нико не зна ни број ни имена свих мученика пострадалих за то време.

Епископ Артемије: Видовдан – огледало српско

Извор: Часопис „Свети Кнез Лазар“, година 2005, број 1-2 (49-50), стр. 125-130

Видовдан је у историји српској вододелница и мерило. Он дели нашу историју на догађаје „пре Косова“ и на догађаје „после Косова“.

Овде реч „КОСОВО“ није географија већ идеологија и идеал.