Избор Текстова

Др. Владимир Умељић: Косово и Метохија – пре и после Васкрса

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2005, БРОЈ 1-2 (49-50), СТРАНЕ 137-141.

Дан наде васцелог хришћанства, Васкрс, не поседује само једну неоспорну метафизичку димензију, већ се односи и на лична као и на општа позитивна ишчекивања појединаца, заједница и народа.

Мр. Гордана Марковић: На вододелници

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2005, БРОЈ 1-2 (49-50), СТРАНЕ 131-135.

Релативност историјског времена и начин рачунања као договор ради сналажења у простору који је са временом једно, не упућује на давање значаја размеђи столећа. Њиховој вододелници.

Николај Каверин (Московска Патријаршија): Други Ватикански концил и богослужбена реформа[*]

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2004, БРОЈ 3 (47), СТРАНЕ 47-54.

Разматрајући проблем богослужбеног језика, треба да обратимо пажњу на Други Ватикански концил Римокатоличке цркве, који је одржан од 1962. до 1965. год. Сабор, који је сазвао папа Јован XXIII а наставио га његов прејемник Павле VI, прогласио је идеју „aggiornamento“ („осавремењивања“, „обновљења“ Цркве) и спровео у живот револуционарне литургијске и каноничке реформе.

Епископ туљчински и брацлавски Иполит: Православље – Римокатолицизам: ко се кога више плаши?

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2004, БРОЈ 3 (47), СТРАНЕ 55-64.

Украјинска Православна Црква Московске Патријаршије

Деловање Ватикана у последње време у Русији и Малорусији (организација руских епархија, преношење унијатске престонице у Кијев,

Епископ Артемије: Светом архијерејском синоду за Сабор

Београд

У духу члана 108. Устава Српске Православне Цркве, подносимо Светом архијерејском синоду годишњи извештај за Сабор, о своме раду, стању и приликама у Епархији рашко-призренској и косовско-метохијској за период од 25. маја 2003. до 13. маја 2004. год.

Проф. Сергије Тројицки: О границама простирања права власти Цариградске Патријаршије на „дијаспору“

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2004, БРОЈ 1 (45), СТРАНЕ 21-40.

Велико искушење земаљске власти, последње и најтеже искушење којим је ђаво кушао Господа (Мт. 4, 3-10), није мимоишло ни Његове следбенике.

Проф. Сергије Тројицки: Канони и источни папизам

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2003, БРОЈ 4 (44), СТРАНЕ 61-75.

У нашем чланку „Теократија или цезаропапизам“ (Весник руског западно-европског патријарашког егзархата, бр. 16) напоменули смо да се међу питањима која будући Васељенски сабор треба да реши, поред питања односа Цркве и државе, налази и, са њим тесно повезано, како историјски тако и догматски, питање о источном папизму, јер нерешавање овог питања представља узрок ненормалних односа међу Православним аутокефалним Црквама.