Почетна / КАТАКОМБЕ

КАТАКОМБЕ

Манастир Светог Архангела Гаврила у Готовуши свечано прославио своју храмовну славу

Један од манастира Епархије рашко-призренске у егзилу на подручју Косова и Метохије јесте мушки манастир Светог  Архангела Гаврила. Манастир се налази у селу Готовуши, на северним обронцима Шар-планине.

Храмовна слава и Сабор младости и родитељства у Мушветама

Икона Пресвете Богородице Тројеручице је најпоштованија Богородичина икона у српском народу. На дан њеног празновања, 12/25. јула, у истоименом манастиру у Мушветама свечано је  прослављена храмовна слава и одржан је седми по реду Сабор младости и родитељства.

Катакомба Светих врача Козме и Дамјана у Рготини код Бора свечано прославила храмовну славу

Празник Светих мученика и бесребреника Козме и Дамјана у нашем народу је познат и као „Свети врачи“. Овим дивним мученицима Христовим и бесплатним лекарима посвећена је катакомба у Рготини код Бора. На дан њиховог спомена, 1/14. јула, катакомба је свечано прославила своју храмовну славу.

Петровдан у Леушићу

Празник светих првоврховних апостола Петра и Павла – Петровдан свечано је прослављен у женском манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићу на планини Рајац. Свету Архијерејску Литургију поводом овог великог светитељског празника служио је Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије.

Манастир Светог Никите Ремезијанског у Вргудинцу свечано прославио своју храмовну славу

Спомен светог оца нашег Никите Ремезијанског Света Црква прославља 24. јуна/7. јула, када прослављамо и рођење Светог Јована Крститеља – Ивањдан. Свети Никита је заштитник женског манастира епархије у егзилу у Вргудинцу. На дан његовог спомена манастир је свечано прославио своју храмовну славу.

Преподобни Наум Охридски свечано прослављен у Барајеву

Преподобног оца нашег Наума Охридског Чудотворца и равноапостолног просветитеља словенских народа Света Православна Црква прославља 20. јуна /3. јула. Овај дивни угодник Божји је небески заштитник Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума.

Свечана прослава Видовдана у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву

Видовдан је највећи српски празник. То је дан када прослављамо највећу духовну победу српскога народа, дан када се Свети Кнез Лазар, у име целог српског народа, определио за смрт Христа ради, за „Царство Небеско“, за вечне духовне вредности, јер „земаљско је за малена царство а Небеско увек и довека.“

Прослава храмовне славе у манастиру Свих српских Светитеља у Гринбаху

У прву недељу после Недеље Свих Светих (Другу недељу по Духовима, која је уједно и прва недеља Петровског поста), помесне православне Цркве прослављају саборе својих националних светих. Зато и Српска Црква у ову недељу прославља Сабор свих српских светитеља, богослужбено обележавајући и молећи се свим светима из рода нашега

Преподобни Петар Коришки свечано прослављен у Љуљацима

Капела манастира Светог Јована Крститеља у Љуљацима посвећена је великом угоднику Божјем и светилу рода српског –  Преподобном Петру Коришком. На дан када наша света Црква прославља спомен овог дивног светитеља, 5/18. јуна, манастир је свечано прославио своју другу славу Светом Архијерејском Литургијом