Почетна / КАТАКОМБЕ

КАТАКОМБЕ

Недеља 9. по Духовдану у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

У Недељу 9. по Духовдану, 5/18. августа, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Храмовна слава и рукоположење у манастиру светог првомученика и архиђакона Стефана у Ариљу

Дана 2/15. августа, када Света Црква прославља Откриће и пренос моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана, истоимени манастир ЕРП у егзилу у Ариљу свечано је прославио своју храмовну славу.

Манастир Светог Стефана Деспота српског у Крњеву свечано прославио своју храмовну славу

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је 19. јула/1. августа, поводом храмовне славе – Светог Стефана Лазаревића Деспота српског, Свету Архијерејску Литургију у истоименом манастиру у Крњеву

Манастир Светих Архангела у Готовуши свечано прославио своју храмовну славу

Један од манастира Епархије рашко-призренске у егзилу на подручју Косова и Метохије јесте мушки манастир Светих Архангела. Манастир се налази у селу Готовуши, на северним обронцима Шар-планине. Храмовна слава овог манастира јесте летњи Сабор Светог Архангела Гаврила.

Храмовна слава и Сабор младости и родитељства у Мушветама

Икона Пресвете Богородице Тројеручице је најпоштованија Богородичина икона у српском народу. Светој икони Тројеручици посвећен је мушки манастир епархије у егзилу у Мушветама на Златибору. На дан храмовне славе, 12/25. јула, у овом манастиру се традиционално одржава Сабор младости и родитељства.

Петровдан у Леушићима

Празник светих првоврховних апостола Петра и Павла – Петровдан традиционално се саборно прославља у женском манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићу на планини Рајац. Свету Архијерејску Литургију поводом овог великог светитељског празника служио је Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије.

Преподобни Наум Охридски свечано прослављен у Барајеву

Преподобног оца нашег Наума Охридског Чудотворца и равноапостолног просветитеља словенских народа Света Православна Црква прославља 20. јуна /3. јула. Овај дивни угодник Божји је небески заштитник Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума. Спомен Преподобног Наума Охридског свечано је прослављен у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву Светом Архијерејском Литургијом

Свечана прослава Видовдана у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву

Видовдан је највећи српски празник. То је дан када прослављамо највећу духовну победу српскога народа, дан када се Свети Кнез Лазар, у име целог српског народа, определио за смрт Христа ради, за „Царство Небеско“, за вечне духовне вредности, јер „земаљско је за малена царство а Небеско увек и довека.“

Храмовна слава и рукоположење у манастиру Нова Никеја у Лелићу

Светим Оцима I Васељенског сабора посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Лелићу код Ваљевa. У недељу, 27. маја/9. јуна, овај скромни манастир, задужбина Епископа Артемија, назван Нова Никеја, свечано је прославио своју храмовну славу.