Почетна / ПОДСЕЋАЊА

Подсећање: Саопштење Епископа Артемија у Њујорку

ГЛАСНИК КИМ, БРОЈ 10

Њујорк, 9  Јуни 2000

Косово је увек био мозаик различитих етничких заједница и никада монолитна целина. Желео бих да нагласим још једном да смо се ми увек залагали за демократско Косово, за једну мултиетничку заједницу са јасно израженим етничким, културним и лингвистичким посебностима.

Подсећање: Тешко је говорити о било каквој заштити после порушених 150 цркава и манастира

ГЛАСНИК КиМ, број 191-192, септембар 2004

Година V, Broj 191-192

септембар 2004 ISSN 1451-1266

Иако културно наслеђе Косова и Метохије представља сам врх европске и цивилизацијске вредности, већина цркава и манастира je порушена, попаљена и вандалски сравњена са земљом – од стране албанских екстремиста.

Подсећање: Обнова порушених цркава и манастира на Косову и Метохији још није ни почела

ГЛАСНИК КиМ, број 185-186, 2004. година

Грачаница, 25. јули 2004

Вршилац дужности специјалног представника генералног  секретара УН  за Косово и Метохију Чарлс Брејшо (Charles Brayshaw) изјавио је у четвртак (23. јула) за медије да је УНМИК за обнову цркава и манастира порушених у току мартовских немира издвојио додатних пола милиона евра поред већ раније обезбеђеног једног милиона евра.

Подсећање: Говор Владике Артемија са Косова и Метохије у америчком Сенату

ГЛАСНИК КиМ, број 181-182, април 2004

МАНАСТИР ГРАЧАНИЦА

Насиље и вандализам не смеју бити награђени!

Подсећање: Епископ Артемије – Ми имамо наду у Господа Бога, предани смо њему, живимо и трудимо се да опстанемо на Косову и Метохији

ГЛАСНИК КиМ, број 200, 2005

Година VI, Broj 200

2005 ISSN 1451-1266

Епископ рашко-призренски Артемије (Радосављевић) оценио је да су представници међународне заједнице на Косову „једино били ефикасни у заштити албанске мањине у Србији“.

Меморандум о Косову и Метохији – Судбина истине

ГЛАСНИК КиМ број 166, 4. септембар 2003. година

Меморандум Српске православне цркве о Косову и Метохији, сачињен по одлуци Светог архијерејског сабора СПЦ као непристрасно подсећање на истину о Косову и Метохији, представљен је синоћ 03. септембра 2003. први пут од како је објављен пре месец дана, у Великој дворани Коларчеве задужбине.

Подсећање: Терористички напад на српску децу код Гораждевца

ГЛАСНИК КиМ број 165, 15. август 2003. године

У рафалној паљби коју су непозната лица јуче отворила из аутоматског оружја на српску децу која су се купала на реци Бистрици недалеко од Гораждевца, општина Пећ, убијено је двоје и повређено најмање петоро српске деце.

Подсећање: Писмо СНВ КИМ државном врху СЦГ и СРБИЈЕ

Грачаница, 14. јули 2003. год.

Председнику Министарског савета Државне заједнице СЦГ
Председнику и шефовима посланичких клубова у Скупштини Државне заједнице СЦГ