Почетна / ПОДСЕЋАЊА / Подсећања

ЧАСНИ ПОСТ – НЕДЕЉА ДРУГА

Јеванђеље о исцељењу узетог

Марко, 2, 1-12. Зач. 7.

Прошле недеље чули смо јеванђеље о чудотворном дејству великог и моћног присуства Христовог. Натанаил, који је посумњао у речи апостола Филипа, да се појавио у свету дугоочекивани Месија, и то у лицу Исуса из Назарета, – тај исти Натанаил чим је дошао у присуство самога Господа, одмах Га је признао и исповедио као Сина Божјег и цара Израиљева.

Подсећање: Епископ Артемије – Улога црквених и верских заједница у процесу миграције

ГЛАСНИК КиМ број 134, 31. октобар 2002. године

У Новом Пазару је од 22. до 24. октобра, одржано саветовање на тему “Савремене миграције”. Обухваћене су следеће области:
  • Миграције у ближој прошлости у мултикултуралним градовима – Нови Пазар, Тутин, Сјеница, Пријепоље, Прибој, Нова Варош, Бијело Поље, Пљевље, Рожаје, Беране и Плав.

Подсећање: Епархија рашко-призренска осуђује наставак албанског насиља против Срба

ГЛАСНИК КиМ број 132, 17. октобар 2002. године

Грачаница, 15. октобар

Православна Епархија рашко-призренска најоштрије осуђује последњи у низу напада на српско становништво на Косову и Метохији који се десио данас поподне у селу Клокот и у коме је настрадала српкиња Светлана Станковић, мајка двоје деце.

Подсећање: Затиру и последње трагове српског и хришћанског постојања у Покрајини

ГЛАСНИК КиМ број 129, 26. септембар 2002. године

Поново оскрнављено православно гробље у Дечанима

Само један дан након сахране Мирке Стефановић на дечанском гробљу локални Албанци су оскрнавили гроб и поломили крст

Подсећање: Саопштење Епископа Артемија у Њујорку

ГЛАСНИК КИМ, БРОЈ 10

Њујорк, 9  Јуни 2000

Косово је увек био мозаик различитих етничких заједница и никада монолитна целина. Желео бих да нагласим још једном да смо се ми увек залагали за демократско Косово, за једну мултиетничку заједницу са јасно израженим етничким, културним и лингвистичким посебностима.

Подсећање: Тешко је говорити о било каквој заштити после порушених 150 цркава и манастира

ГЛАСНИК КиМ, број 191-192, септембар 2004

МАНАСТИР ГРАЧАНИЦА

Година V, Broj 191-192

септембар 2004 ISSN 1451-1266

Иако културно наслеђе Косова и Метохије представља сам врх европске и цивилизацијске вредности, већина цркава и манастира je порушена, попаљена и вандалски сравњена са земљом – од стране албанских екстремиста.

Подсећање: Обнова порушених цркава и манастира на Косову и Метохији још није ни почела

ГЛАСНИК КиМ, број 185-186, 2004. година

Грачаница, 25. јули 2004

Вршилац дужности специјалног представника генералног  секретара УН  за Косово и Метохију Чарлс Брејшо (Charles Brayshaw) изјавио је у четвртак (23. јула) за медије да је УНМИК за обнову цркава и манастира порушених у току мартовских немира издвојио додатних пола милиона евра поред већ раније обезбеђеног једног милиона евра.

Подсећање: Епископ Артемије – Ми имамо наду у Господа Бога, предани смо њему, живимо и трудимо се да опстанемо на Косову и Метохији

ГЛАСНИК КиМ, број 200, 2005

МАНАСТИР ГРАЧАНИЦА

Година VI, Broj 200

2005 ISSN 1451-1266

Епископ рашко-призренски Артемије (Радосављевић) оценио је да су представници међународне заједнице на Косову „једино били ефикасни у заштити албанске мањине у Србији“.

Меморандум о Косову и Метохији – Судбина истине

ГЛАСНИК КиМ број 166, 4. септембар 2003. година

Меморандум Српске православне цркве о Косову и Метохији, сачињен по одлуци Светог архијерејског сабора СПЦ као непристрасно подсећање на истину о Косову и Метохији, представљен је синоћ 03. септембра 2003. први пут од како је објављен пре месец дана, у Великој дворани Коларчеве задужбине.