Почетна / САОПШТЕЊА / У жижи збивања

У жижи збивања

Руски портал „АМИН“ о борби за чистоту вере Епископа Артемија

У наредном прилогу Вам достављамо коментар господина Владимира Семенка, главног уредника угледног руског информативно-аналитичког портала о религији „АМИНЬ“, поводом објављивања посланице са недавно одржаног шестог Молитвеног црквено-народног сабора у Лозници.

Уредништво

Архимандрит Пајсије (Пападопулос): Доста је приче! Неопходно је одлучити се на прекид заједништва са јеретицима!

На тему прекида заједништва са јеретицима, а кроз призму старозаветних личности, браће Каина и Авеља, своје тумачење и својеврсно упозорење верујућем народу изнео је архимандрит Пајсије Пападопулос, игуман манастира Светог Григорија Паламе у Филоти (Митрополија Флорине, Преспе и Еордије). Архимандрит Пајсије је и сам на удару прокритских екумениста.

Монах Сава Лавриот: Сабор на Криту (у месту Колимбари) – Свети и велики или јеретички и разбојнички?

У наредном прилогу доносимо проширену верзију предавања светогорског монаха Саве Лавриота на тему – „Сабор на Криту (у месту Колимбари) – Свети и велики или јеретички и разбојнички?“ Предавање је одржано на Свеправославном Сабрању у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, 22. априла 2018.

Уредништво

“Косово – монолог или дијалог? Питање је сад?“

Покренути осећањем одговорности за свој народ, земљу, за своју канонску територију, и за наше свето Косово и Метохију, а поводом започетог тзв. унутрашњег дијалога, Епархија рашко призренска у егзилу и организација СНО Срби на окуп, те представници НП Отаџбина са КиМ, одржали су, 20. новембра 2017.

Обраћање уваженом Сабрању православних у граду Краснодару, 2017. године, упућено из Епархије рашко-призренске у егзилу, Српске Православне Цркве

Почетком октобра текуће године у руском граду Краснодару одржано је сабрање православног свештенства и монаштва који су се позивом на 15. правило Прво-другог цариградског сабора оградили од надлежног епископа који јавно проповеда јерес.

Професор Теодор Зисис прекинуо општење са митрополитом солунским Антимом

Познати грчки православни теолог, протопрезвитер Теодор Зисис је јуче, како и сам рече симболично  на Недељу православља, објавио у храму светог Антонија Великог у Солуну да прекида општење са својим митрополитом Антимом због митрополитовог екуменизма а на основу 15. канона Прво-другог Цариградског Сабора. Општење је истог дана и  из истих разлога прекинуо и солунски протопрезвитер Николај  Манолис.

Подршка за Владику Артемија из Грчке – Света обитељ Преподобног Никодима из Гуменисе код Солуна (метох светогорског манастира Симонопетра)

Обитељ овог светогорског метоха је изашла у грчку јавност са кратким обраћањем (дана 9.1.2017, на блогу Актинес http://aktines.blogspot.rs/2017/01/blog-post_37.html)

Епископ Артемије: ”РЕВНИТЕЉИ” БЕЗ РЕВНОСТИ

Ниједан који је ставио руку своју на плуг па се обазире назад, није приправан за Царство Божије (Лк. 9, 62).

То, између осталог значи: Онај ко мисли да се спасе, а осврће се ка оном што је, ради спасења, неопходно напустити – у ствари се не спасава и не иде ка Царству Божијем.

Старац Рафаило (Берестов) о Епископу Артемију

У наредном прилогу доносимо извод из интервјуа светогорског старца Рафаила (Берестова) датог руском порталу „Трећи Рим“, на дан празновања Светог Апостола Андреја Првозваног, 30. новембра/13. децембра, ове године. У издвојеном сегменту старац Рафаило одговара на питање новинара: Да ли сте дали свој благослов оцу Гаврилу да, од стране Владике Артемија, прими рукоположење у чин свештеника?

Забрана богослужења у Румунији свештенику који не прихвата одлуке Критског сабора

Свети Синод Румунске Православне Цркве усвојио је декларацију објављену на званичном сајту патријаршије 29. октобра, под називом „Закључци Светог Синода у вези са заседањем и одлукама Светог и Великог Сабора Православне Цркве на Криту“.