Почетна / ЕПИСКОП / Обраћања, Текстови

Обраћања, Текстови

Епископ Артемије о расколу између Цариградске и Московске патријаршије

Празник Воздвижења Часног Крста – Крстовдан (14/27. септембар) свечано је прослављен у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву.  Свету Архијерејску Литургију поводом овог великог хришћанског празника служио је Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум уз саслужење 7 свештенослужитеља епархије. Литургији је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г.

ВАСКРШЊА ПОСЛАНИЦА 2018.

Свој духовној деци
монаштву, свештенству и верном народу
Епархије рашко-призренске
У ЕГЗИЛУ
сверадосни васкрсни поздрав

ХРИСТОС ВАСКРСЕ! ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ!

Епископ Артемије: Практична философија (II) [1]

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2005, БРОЈ 3 (51), СТРАНЕ 25-35

А) ЧИШЋЕЊЕ ОД СТРАСТИ (БЕСТРАШЋЕ) (Наставак из броја 4 (20), година 1997)

Уверивши се још једанпут у веома значајну улогу слободне воље у делу нашег спасења, улазимо већ у излагање учења светог Максима о очишћењу (ослобађању) од страсти.

Епископ Артемије: Практична философија (I)

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1997, БРОЈ 4 (20), СТРАНЕ 15-24

А) ЧИШЋЕЊЕ ОД СТРАСТИ (БЕСТРАШЋЕ)

За разумевање тешке и веома компликоване борбе против страсти, неопходно је пре свега, да упознамо тачно шта су то страсти, како почињу и како се развијају.

СВЕТОСАВСКА ПОСЛАНИЦА – САВИНДАН 2018.

Веома се радујемо, браћо и сестре, да смо данас на овај велики празник у овако великом броју окупљени овде, у овом Божијем храму да заједнички прославимо предивног угодника Божијег из рода нашега – Светитеља Саву. Име Светога Саве данас је најприсутније име у српском народу на свим светским меридијанима где год Срби живе.

БОЖИЋНА ПОСЛАНИЦА 2017.

А Р Т Е М И Ј Е

По милости Божјој православни епископ
Епархије рашко-призренске
У   Е Г З И Л У

Свему свештенству, монаштву и свим правоверним
синовима и кћерима Српске православне цркве
сверадосни хришћански поздрав

МИР БОЖЈИ!  ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Епископ Артемије: Пост суботом

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1997, БРОЈ 1 (17), СТРАНЕ 163-164

Питање

У последње време све се чешће чује од појединаца (нарочито студентске омладине), да суботом не треба постити чак ни онда када се желимо у недељу причестити, јер веле, да тај пост суботом забрањују свети Канони.

“Косово – монолог или дијалог? Питање је сад?“

Покренути осећањем одговорности за свој народ, земљу, за своју канонску територију, и за наше свето Косово и Метохију, а поводом започетог тзв. унутрашњег дијалога, Епархија рашко призренска у егзилу и организација СНО Срби на окуп, те представници НП Отаџбина са КиМ, одржали су, 20.