Почетна / Сабор Светих 12 апостола

Сабор Светих 12 апостола

30. ЈУНИ

САБОР СВЕТИХ СЛАВНИХ И СВЕХВАЛНИХ

ДВАНАЕСТОРИЦЕ АПОСТОЛА (Архимандрит Др Јустин Поповић, Житија Светих за јуни)

Када сваки од дванаест великих апостола има свој нарочити дан празновања у години, ипак је Црква одредила овај дан као саборни празник свих Светих Апостола укупно, и уз њих Павла. Ово су имена и ово су дани посебног празновања свете Дванаесторице:

Петар – 29. јуна и 16. јануара;.
Андреј – 30. новембра;
Јаков Заведејев – 30. априла;
Јован Богослов – 26. септембра и 8. маја;
Филип – 14. новембра;
Вартоломеј – 11. јуна и 25. августа;
Тома – 6. октобра;
Матеј Еванђелист – 16. новембра;
Јаков Алфејев – 9. октобра;
Тадеј (или Јуда Јаковљев) – 19. јуна;
Симон Зилот – 10. маја;
Матија – 9. августа;
Павле – 29. јуна.

Треба још споменути овде, како је који од ових најсветијих и најкориснијих људи у историји света скончао свој земни живот:

Петар – распет главачке; Андреј – распет; Јаков Заведејев – посечен; Јован Богослов – упокојио се чудесно; Филип – распет; Вартоломеј – распет, па одеран и посечен; Тома – избоден са пет копаља; Матеј – огњем сажежен; Јаков Алфејев – распет; Тадеј – распет; Симон Зилот- распет; Матија – каменован, па мртав посечен секиром; Павле – посечен.

У синаксару Цариградске Цркве данас се празнује не само сабор Свете Дванаесторице, него и Свете Седамдесеторице Апостола (који се иначе празнује 4. јануара).