Почетна / Свети Анатолије Цариградски

СПОМЕН СВЕТОГ ОЦА НАШЕГ

АНАТОЛИЈА,

патријарха Цариградског

и председавајућег на Св. Васељенском IV Сабору у Халкидону (Архимандрит Др Јустин Поповић, Житија Светих за јули)

Свети Анатолије беше најпре презвитер у цркви Александријској, но после смрти патријарха Флавијана би узведен на престо Цариградског патријарха 449. године. У његово време Цариградски престо би признат равним Римскоме престолу, и то на IV Васељенском Сабору у Халкидону 451. године. На том светом Сабору осуђена је Евтихијева монофизитска јерес, а свети Анатолије много се борио за чистоту вере православне, много је страдао од јеретика, док најзад не би од њих и убијен 458. године, у време цара Лава Великог. Управљао Црквом близу девет година, и преселио се међу свете јерархе у царству Божјем.