Почетна / Свети Цар Теодосије Велики

Свети Цар Теодосије Велики

17. ЈАНУАР

СПОМЕН СВЕТОГ ЦАРА

ТЕОДОСИЈА ВЕЛИКОГ (Архимандрит Др Јустин Поповић, Житија Светих за јануар)

Овај врло побожни и славни цар владао је од 370-395. године. Родио се у Шпанији. Чувен по роду, и знаменит по јунаштву. Најпре је био војсковођа цара Грацијана, а затим од њега постављен за цара 379. г. Константин Велики је забранио гоњење хришћана, Теодосије Велики пак отишао је још један корак даље: он је забранио у својој држави идолска жртвоприношења. Он се старао и за православну веру против јеретика. Из Цариграда је протерао аријанског епископа Димофила и сам је увео у храм Св. Апостола у Цариграду Св. Григорија Богослова. Он је толико био побожан, да се удостојио да за живота чини чудеса. Тако, желећи да се поклони светим местима у Јерусалиму, он се обуче у просто одело, и отиде у храм светог Васкрсења и закуца на врата. Један му црквењак отвори, и он уђе у храм, и – о чуда! кандила, која су дотле била сва погашена, одједном се сама сва упалише, као о неком великом празнику. Запрепашћен овим чудом, црквењак извести о томе патријарха. Патријарх пак преко молитве Богу сазнаде ко је то био. И прослави Бога.

За време његово сазван је други Васељенски Сабор 381. године, који је утврдио догматско учење о Духу Светом као Богу, једносушном са Богом Оцем и Богом Сином. Много је уопште учинио да се вера хришћанска утврди и рашири у свету.

Он је својим рукама преписао свето Еванђеље, и читао га је сваки дан.

Отишао Господу 17. јануара 395. год. у Милану. Мошти су му пренете у Цариград и ту сахрањене.

Блажени Августин казује да је цар Теодосије често говорио, да се више радује томе што је члан Цркве Божје него да је цар над целом земљом.