Почетна / Свети Емилијан Исповедник

8. АВГУСТ

СПОМЕН СВЕТОГ ОЦА НАШЕГ

ЕМИЛИЈАНА ИСПОВЕДНИКА,

епископа Кизичког (Архимандрит Др Јустин Поповић, Житија Светих за август)

Епископ Кизички[1] Емилијан, Исповедник Христов, пошто се због свог аскетског живота удостоји архијерејства, претрпе многа страдања за време опаког цара Лава III Исавријанца[2] иконоборца. Много пута примораван да се одрекне побожног поштовања чесних и светих икона, свети Емилијан се не хте покорити, него оста непоколебљив веран учењу светих Отаца.[3] Због тога он претрпе од јеретика много мука, прогонстава и заточења, све то с радошћу подносећи у нади да ће за привремена страдања добити вечна блага. И тако подносећи многа злостављања и понижења Христа ради, свети Емилијан се упокоји у Господу, украшен венцем исповедништва.[4] Службу му је написао преподобни Теофан Начертани[5], а штампано му службу издаде еп. Кизички Никодим 1876. године у Цариграду.

———————————–
[1] Град Кизик се налазио на полуострву Мраморног Мора Арктониси; основан у петом веку пре Христа.

[2] Овај цар царовао од 717–741. године.

[3] На скупу епископа, на челу са патријархом, у палати цара Лава иконоборца свети Емилијан стаде први смело говорити цару, чврсто бранећи права Цркве. Цару, који је заступао иконоборство, он рече: „Царе, ако је ово питање, ради кога си нас позвао, црквено питање, онда га по обичају треба претресати у светој цркви а не у царској палати. Одувек, од самог почетка, црквена питања се претресају у црквама, а не у Царским палатама“. – Види Житије преподобног Никите Исповедника под 3. априлом.

[4] Свети Емилијан упокојио се 820. године.

[5] Његов се свети спомен слави 11. октобра.