Почетна / Свети Игњатије Цариградски

23. ОКТОБАР

СПОМЕН СВЕТОГ ОЦА НАШЕГ

ИГЊАТИЈА,

патријарха Цариградског (Архимандрит Др Јустин Поповић, Житија Светих за октобар)

Свети Игњатије беше син цара Михаила Рангаве[1] и царице Прокопије. Он, као игуман, дође за патријарха после светог Методија 837. године. Патријарховао 11 година и 5 месеци, па би 858. године збачен са престола и послан у изгнанство. На његово место после годину дана сабор изабра Фотија,[2] првог секретара царевог. Но када дође на престо цар Василије Македонац, он опет поврати Игњатија на патријаршество. И управља Црквом свети Игњатије са великом ревношћу и мудрошћу. Сазида манастир светог Архангела, у коме се и упокоји у Господу у 89. години живота на земљи, 887. године. После њега за патријарха дође опет Св. Фотије, по жељи и самог Св. Игњатија.

—————————————
[1] Михаило Рангава царовао од 811. до 813. године.

[2] Спомен Светог Фотија празнује се 6. фебруара.