Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава празника преноса моштију Светог Николаја Мирликијског у Лозници

Прослава празника преноса моштију Светог Николаја Мирликијског у Лозници

У време цара Алексија Комнена и патријарха Николе Граматика, 1087. године буде тело овога светитеља пренето из Мира Ликијскога у град Бари, у Италији. То се десило због навале муслимана на Ликију. Светитељ се на сну јавио некоме чесном свештенику у Барију и наредио да му се мошти пренесу у тај град. У то време град Бари био је православан и под православним патријархом.

При преносу светитељских моштију догоде се многа чудеса, како од додира моштију, тако и од мира, које се изобилно точило из моштију. Још се у овај дан спомиње чудо светог Николаја над Стефаном Дечанским, краљем српским; наиме, како је светитељ Николај повратио вид слепоме краљу Стефану.

На празник Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије и Његово Преосвештенство Хорепископ лознички и старо-рашки Г.Г Николај, служили су Свету Архијерејску Литургију у Лозници, где је прослављена храмовна слава манастира.

Домаћин славе је поред мати Саре и њених сестара био и брат Горан Јосијевић из Крушевца.

Владика Артемије је извршио чин сечења славског колача и благосиљања кољива, које су припремили домаћини славе.

Након сечења колача одржана је пригодна беседа, а затим и празнична трпеза љубави.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.