Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Недеља сиропусна у Љуљацима

Недеља сиропусна у Љуљацима

pocetakУ Недељу сиропусну, 29. фебруара/13. марта, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, уз саслужење архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија (Стошића) и јерођакона Паладија (Матића).

Литургији је присуствовало око стотину верника из Крагујевца, Горњег Милановца и околних места.

У својој архипастирској беседи владика је поучио своју паству:

„Сваки грех има себи одговарајућу врлину која га побеђује. Зато смо и позвани да добро пазимо, не само у току овога поста како ћемо живети, него целога живота. Јер човек изграђује своје спасење од рођења до упокојења, до смрти своје. На целоме томе путу треба да будемо на путу Божијем, а не да мало јесмо мало нисмо, као што у нашем народу нажалост има велики број оних који овај пост држе прву недељу, па онда прекину, па држе евентуално задњу недељу пред Васкрс и сматрају себе хришћанима и сматрају себе да су они постили: Како да не! Ми постимо, још како!  То није црквени пост, то није пост који спасава. Пост треба да буде мост од смрти у живот, из привремене пустиње у Рај Господњи. Ако је тај пост одређен да буде седам недеља, не можемо саградити мост са једне стране реке један метар и са друге стране један метар па казати: Извол`те људи, прелазите, имате мост. Немогуће је.“

Након Свете Литургије приређена је трпеза љубави за све присутне.