Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Теодорова субота у манастиру Светог Николаја у Лозници

Теодорова субота у манастиру Светог Николаја у Лозници

На Теодорову суботу, 3/16. марта, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Лозници. Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај, архимандрит Варнава (Димитријевић), јеромонах Софроније (Ердељан) и јерођакон Паладије (Матић). Овом свештеном Литургијском сабрању присуствовало је око 150 верника из разних крајева Србије од којих се већина причестила пречистим и пресветим Тајнама Христовим.

Архипастирском беседом присутном монаштву и народу обратио се Владика Николај. У својој беседи Владика Николај је говорио о посту, причешћу Светим Тајнама Христовим и чудесном јављању Светог Великомученика Теодора Тирона цариградском архиепископу Евдоксију у четвртом веку, због чега је прва субота Великог поста и добила назив – Теодорова субота.

Уследила је трпеза љубави за све присутне.