Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Васкрсни понедељак у манастиру Светог Николаја у Лозници

Васкрсни понедељак у манастиру Светог Николаја у Лозници

Другог дана Васкрса, на Васкрсни понедељак, 16/29. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници код Чачка. Епископу Артемију су саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај, архимандрит Варнава (Димитријевић), архимандрит Пантелејмон (Јовановић), јеромонах Софроније (Ердељан) и јерођакон Паладије (Матић). Литургији је присуствовало око 150 верника.

У својој архипастирској беседи Владика Артемије је говорио о празнику Васкрсења Господњег:

“Но, Његово васкрсење ево већ две хиљаде и више година се прославља широм васељене, широм земаљске кугле. Нема места, нема државе где нема Православних хришћана, а самим тим нема места где се не слави Васкрсење. И ми, браћо и сестре, и јуче и данас и до Спасовдана, ми славимо Његово славно Васкрсење и поздрављамо се међу собом победоносним поздравом „Христос Васкрсе!“ и одговором „Ваистину Васкрсе!“. И не само тих четрдесет дана, него и сваке недеље у току године ми празнујемо, уствари, Христово Васкрсење, јер свака недеља је уствари симбол Његовога тога величанственога и славног Васкрсења из мртвих. Смрт је побеђена, живот је људима дарован. Рај је отворен и у њега сада људи који се удостоје тога улазе слободно без икаквих препрека.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне коју су припремили сестринство манастира и верни народ при овој катакомби.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.