Почетна / АРХИВА

АРХИВА

Недеља Средопосна у манастиру Светог Ђакона Авакума у Републици Српској

У Недељу четврту Великог поста – Средопосну,  коју је Света Црква посветила дивном наставнику спасења, великом испоснику и молитвенику – Светом Јовану Лествичнику, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог преподобномученика ђакона Авакума у Новој Тополи (Република Српска)

Прослава празника Благовести у Леушићима

Велики и радосни празник Благовести Пресвете Богородице свечано је прослављен у манастиру Преображења Господњег у Леушићима Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт уз саслужење протосинђела Дамјана (Ковачевића) и  јерођакона Георгија (Радојичића).

Монашење у манастиру Преoбражења Господњег у Леушићима

На Великом повечерју, уочи празника Благовести Пресвете Богородице, 6. априла ове године, у манастиру Преображења Господњег у Леушићима, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме искушеницу ове обитељи Ксенију (Плећаш).

Најава монашења

У манастиру Преображења Господњег у Леушићима, на Великом вечерњу уочи празника Благовести, 6. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашиће у чин мале схиме искушеницу поменутог манастира Ксенију (Плећаш). Велико вечерње ће почети у 17.00 часова.

Свети Исак Сирин: Плод поста

Темељ свих добрих дела је пост. Њиме се кроте дивље страсти и одступају рђаве жеље. Сећање на смрт, сузе, целомудреност, ишчезнуће нечистих помисли – резултат су поста. Постом се сасеца небрига и немар, пороци пагубни за душу. Пост искорењује сваку срамну сањарију и ствара у човеку страх Божији и жељу за вечним животом.

Свети Василије Велики: Друга беседа о [Великом] посту

Утешите, каже се, свештеници, народ мој… говорите у уши Јерусалиму (Ис.40,12). Реч има особину да ојача тежњу у марљивима и да побуди ревност у нераднима и лењивима. Због тога војсковође, постројивши војску, пред ступање у битку говоре поучне речи. И [њихов] подстицај има велику снагу, у многима често изазивајући и презирање смрти.

Подсећање: Они позивају Србе на повратак, а овде нас убијају

ГЛАСНИК КиМ број 176-177, 21. фебруар 2004. године

У близини Липљана прексиноћ су убијени Златомир Костић (36) из Косова Поља и Милијана Марковић (24) из Старог Грацког, јавили су незванични српски извори са Косова. Тела убијених пронађена су у близини Ватрогасног дома, на излазу из града.

УЗ ЗАПАЉЕНУ ВОШТАНИЦУ ИЛИ СЕЋАЊЕ НА СТАРЦА АРХИМАНДРИТА ХРИЗОСТОМА

У Господу се 21. јануара 2021. године упокојио Архимандрит Хризостом, настојатељ манастира Преподобног Никодима Светогорца код Пендалофоса у Северној Грчкој.

Блажене успомене архимандрит Хризостом рођен је 1947. године у Солуну, од родитеља избеглица из Мале Азије (Понта и Кападокије). Након завршеног Богословског факултета у Солуну, замонашен је 6.

Најава монашења

У манастиру Светог архиђакона Стефана, на Великом вечерњу уочи Недеље по Богојављењу, 10/23. јануара, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашиће у чин мале схиме искушеника поменутог манастира Давида (Милаковића). Велико вечерње ће почети у 17:00 часова.

Обавештење

Обавештавамо јавност да се званична интронизација новоизабраног Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Ксенофонта, заказана за 17. јануар 2021. године, одлаже до даљњег због временских неприлика и великих снежних падавина на подручју Златиборског округа где се налази манастир Пресвете Богородице Тројеручице. О новом датуму интронизације јавност ће бити благовремено обавештена.