Почетна / АРХИВА

АРХИВА

Најава монашења

У манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама, на Бденију уочи Недеље 13. по Духовдану, 18. септембра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашиће у чин мале схиме искушеника поменутог манастира Јована (Крстовића). Бденије ће почети у 17.00 часова.

Епископ Ксенофонт служиће у недељу, 19.

Гучево високо и широко дочекало је Осму Гучевску Литију

По благослову владике Ксенофонта, Свесрпска народна организација “СРБИ НА ОКУП“ обележила је успомену на надчовечанску издржљивост и огромну жртву коју су поднели наши часни преци на Гучеву у једној од највећих битки србске војске у Првом светском рату.

У суботу, 04. 09. 2021.

Монашење у манастиру Светог Николаја у Лозници

На Великом вечерњу, уочи празника Успенија Пресвете Богородице, 27. августа, у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници код Чачка, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашио је у чин мале схиме искушеницу ове обитељи Бојану (Спасић).

Најава монашења

На великој вечерњи, уочи празника Успенија Пресвете Богородице, 14/27. августа, у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашиће у чин мале схиме искушеницу поменутог манастира Бојану (Спасић). Велико вечерње ће почети у 17:00 часова.

Протосинђел Јов: Општеправoславни значај Косовског завета

У наредном прилогу доносимо предавање протосинђела Јова (Кадила), сабрата манастира Свих српских светитеља у Гринбаху (Аустрија), на тему „Општеправославни значај Косовског завета“ Предавање је одржано на овогодишњој Видовданској академији у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву.

Преподобни Макарије Оптински – Писма монасима

И з богате духовне ризнице преподобног Макарија Оптинског износимо књигу писама упућених монасима која садржи душекорисне савете за сваког хришћанина. Својим животом, послушањем, смирењем, молитвеношћу, трпељивошћу, богољубљем, човекољубљем и осталим јеванђелским врлинама свети Макарије је дух благодатног подвижништва, непрестане молитве и старчества примио у себе.

Подсећање: Интервју блаженопочившег Епископа Артемија за лист „Независна светлост“

КОСОВО И МЕТОХИЈА У ПЛАМЕНУ,

А ДЕДИЊСКИ БЕОГРАД ЋУТИ!

РАЗГОВОР СА ЊЕГОВИМ ПРЕОСВЕШТЕНСТВОМ ЕПИСКОПОМ РАШКО-ПРИЗРЕНСКИМ Г. АРТЕМИЈЕМ О СВЕ ДРАМАТИЧНИЈЕМ СТАЊУ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ – СРПСКОЈ ДУХОВНОЈ ПОСТОЈБИНИ

Подсећање: Декларација II свесрпског црквено-народног сабора

У наредним редовима доносимо Декларацију II свесрпског црквено-народног сабора одржаног у Приштини 24. и 25. јануара 1998. године.

После свестраног разматрања актуелног, а нимало охрабрујућег стања српског народа на светој српској земљи Косову и Метохији, односно Старој Србији, чији се положај  драстично погоршао у последњих неколико месеци, Сабор је једногласно донео и усвојио следеће

Апел за помоћ манастиру Свете Петке у Метлићу код Шапца

Манастир Свете Петке се налази у поцерском селу Метлићу, у општини Шабац. Кућу и имање за манастир купила је Милојка Ковачевић, докторка из Шапца, 2013. године.

Кућа је била без прозора и крова. Са Благословом Владике Артемија, после краћег времена, уз Божију помоћ и верника из Шапца, ископан је бунар, саграђени су кров, терасе, помоћни економски објекат, и постављени су прозори.