Почетна / АРХИВА

АРХИВА

Седма Гучевска Литија

По благослову Преосвећеног Владике Артемија, Свесрбска народна организација “СРБИ НА ОКУП“, ево седму годину, традицинално сваке прве суботе у септембру обележава успомену на натчовечанску издржљивост и огромну жртву коју су поднели наши часни преци на Гучеву, у једној од највећих битака србске војске у Првом светском рату.

Упознај своју веру

Пред нама је „Православна веронаука“ Епископа Сотириоса, митрополита грчке православне цркве у Торонту (Канада) која се по први пут појављује пред српским читаоцима. На српском језику она је објављена под називом „Упознај своју веру“ што је уједно и препорука преводиоца, Епископа Артемија, јер без познавања своје вере немогуће је живети по вери.

Свети Владика Николај: Недеља 12. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О БРЕМЕНУ БОГАТСТВА

Матеј 19, 16-26. Зач. 79.

Замислите, да се једна велика и горда лађа разбије на дубини морској и почне да тоне. Шта бива с путницима?

Један се хвата за неку даску, и држи се даске. Други се хвата за неко буре, и држи се бурета.

Хиротонија хорепископа липљанског и ужичког Ксенофонта (Томашевића)

На седници Епархијског савета Епархије  рашко-призренске у егзилу, одржане у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског, 22. августа 2020. године, на предлог Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског Г. Г. Артемија, Епархијски савет је једногласно извршио избор високопреподобног Архимандрита Ксенофонта (Томашевића), настојатеља манастира Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама за хорепископа, са титулом липљански и ужички.

Најава монашења

На бденију, уочи празника Успенија Пресвете Богородице, 14/27. августа, у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашиће у чин мале схиме искушеницу поменутог манастира Валентину Вејновић. Бденије ће почети у 17:00 часова.

Епископ Артемије служиће на празник Успенија Пресвете Богородице, 15/28.

Свети Владика Николај: Недеља 11. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ОПРАШТАЊУ

Матеј 18, 23-35. Зач. 77.

Када је Господ Исус Христос умирао на Крсту, Он се и у самртним мукама трудио, да буде од користи људима. Не мислећи о себи него о људима, Он је издишући изрекао једну од највећих поука, коју је уопште дао човечјем роду.

Апел за изградњу породичне куће у Лелићу (унутрашњи радови) и обавештење о до сада изведеним радовима

Драга браћо и сестре, поштовани пријатељи, обраћамо вам се са благословом Преосвећеног Владике Артемија.

2018. године позвали смо све људе добре воље да помогну у хуманитарној акцији ИЗГРАДЊЕ КУЋЕ породици Радосављевић из Лелића, оцу Маринку, мајци Зорици и њиховој деци близанцима Николи и Николини.

Свети Владика Николај: Недеља 10. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О НЕМОЋИ НЕВЕРОВАЊА И МОЋИ ВЕРЕ

Матеј 17, 14-23. Зач. 72.

Од када је света и века сви народи на земљи веровали су, да постоји духовни свет, да постоје невидљиви духови. Само су се многи народи варали у томе, што су злим духовима приписивали већу моћ него добрим, и што су временом зле духове прогласили боговима, подизали им храмове, приносили жртве и молитве, и очекивали од њих све.

Обавештење

Због ванредне ситуације, која нам је као народу и епархији наметнута, Молитвени црквено-народни сабор у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка ове године се неће одржати и одгађамо га за идућу годину о чему ће јавност благовремено бити обавештена.