Почетна / АРХИВА

АРХИВА

Програм прославе Видовдана 2022.

Централна прослава великог празника Видовдана (28. јун) у Епархији рашко-призренској у егзилу традиционално се обавља у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву. У наредним редовима доносимо програм овогодишње, дванаесте по реду, прославе са сатницом.

Четрдесетодневни парастос монаху Јустину (Павловићу)

На Духовдан, 12. јуна, ове године, у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, одслужен је четрдесетодневни парастос блаженопочившем монаху Јустину (Павловићу). Парастос је служио Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића),

Најава монашења

У манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, на Великом вечерњу уочи храмовне славе, 13. јуна, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашиће у чин мале схиме искушеника поменутог манастира Луку (Милинковића). Велико вечерње ће почети у 17.00 часова.

Четрдесетодневни парастос блаженопочившем монаху Јустину

У недељу, 12. јуна у 15.00 часова, у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, служиће се четрдесетодневни парастос блаженопочившем монаху Јустину (Павловићу). Парастос ће служити Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум.

Девети Молитвени црквено-народни сабор у Лозници код Чачка

Дана 29. маја 2022. године, у манастиру Светог Николаја Мирликијског Чудотворца, милошћу Божијом одржан је девети Молитвени црквено-народни сабор. Овогодишњи сабор је био посвећен Православљу и државности.

Интервју Епископа Ксенофонта за телевизију „Славија инфо“

У наредном прилогу доносимо интервју Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Ксенофонта за телевизију „Славија инфо“. Интервју је емитован у преносу „уживо“ а затим објављен у емисији „Интервју“ 26. маја 2022. године.  Владика Ксенофонт је овом приликом говорио о рату у Украјини, екуменизму, информационим технологијама и другим актуелним темама.

Ходочашће групе поклоника ЕРП у егзилу у Републику Српску, 14-15 мај 2022.

На пољима Доње Градине држи се парастос светим Јасеновачким жртвама. Служи протосинђел Прохор и са њим верни православни србски народ. Нема ту ни гроба, ни гробница, нема ни споменика, само спомен-обележје, разапета мрежа и на њој окачене табле са именима жртава, њиховим верским обележјима и бројем пострадалих.

Најава: Велико освећење храма Светог Саве у Жеровници

Епархија рашко-призренска у егзилу обавештава верни народ да ће се у четвртак, 19. маја 2022. године,  у 8 часова, у манастиру Светог Саве у Жеровници, обавити Велико освећење истоименог манастирског храма. Храм ће осветити и Свету Архијерејску Литургију служити Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г.