Почетна / АРХИВА

АРХИВА

Најава монашења

У манастиру Светог архиђакона Стефана, на Великом вечерњу уочи Недеље по Богојављењу, 10/23. јануара, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Ксенофонт замонашиће у чин мале схиме искушеника поменутог манастира Давида (Милаковића). Велико вечерње ће почети у 17:00 часова.

Обавештење

Обавештавамо јавност да се званична интронизација новоизабраног Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Ксенофонта, заказана за 17. јануар 2021. године, одлаже до даљњег због временских неприлика и великих снежних падавина на подручју Златиборског округа где се налази манастир Пресвете Богородице Тројеручице. О новом датуму интронизације јавност ће бити благовремено обавештена.

Христос Раждајетсја… (видео)

У предвечерје Рођења Бога у телу доносимо једну од најпознатијих химни овога празника – Ирмос Прве песме Божићне Катавасије – ”Христос раждајетсја славите…”.

Ова Катавасија пева се од почетка Божићног поста. На видео-запису у прилогу појање је Светогорских монаха.

БОЖИЋНА ПОСЛАНИЦА 2020.

КСЕНОФОНТ

По милости Божјој новоизабрани православни Епископ

Епархије рашко-призренске

У   Е Г З И Л У

Свему свештенству, монаштву и свим правовјерним

синовима и кћерима Српске православне цркве

сверадосни хришћански поздрав:

МИР БОЖЈИ!  ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Хорепископ липљански и ужички Г.Г. Ксенофонт изабран за новог Епископа рашко-призренског у егзилу

Дана 31. 12. 2020. године на седници Епархијског Савета Епархије рашко-призренске у егзилу, одржаној у манастиру Нова Никеја у Лелићу, по препоруци и завештању блаженопочившег Епископа Артемија, једногласно је за новог Епископа рашко-призренског у егзилу изабран Његово Преосвештенство Хорепископ липљански и ужички Г.Г.

Четрдесетодневни помен Епископу Артемију

У манастиру Нова Никеја у Лелићу 30. децембра 2020. године, служена је заупокојена архијерејска Литургија и четрдесетодневни парастос блаженопочившем Епископу Артемију. Заупокојену Литургију је служио Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај уз саслужење Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског Г. Г.

Заупокојена Литургија и четрдесетодневни парастос блаженопочившем Епископу Артемију

Заупокојена Литургија и четрдесетодневни парастос блаженопочившем Епископу рашко-призренском Артемију служиће се 30. децембра 2020. године у манастиру Нова Никеја у Лелићу.

Заупокојену Литургију ће служити Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај са почетком у 9:00 часова. Парастос ће почети у  11.30 часова.

Др Вишеслав Симић: Сећање на Владику Артемија

Сећам се…
Ових дана из таме Хада изгмиза прави симбол ’90. – Медлин Олбрајт – и запахну југословенске просторе мемлом гробнице и задахом трулежи барем милион ирачке деце коју је жртвовала на вражјем олтару.
И подсети ме на сусрет на највишем новоу који је била уприличила Владики Артемију, у нади да неће схватити да је преварен и да ће признати шиптарске терористе за своју владу.