Почетна / АРХИВА

АРХИВА

ВЕЛИКИ ПОСТ – Беседе светог Јована Кронштатског

У овој књизи се налазе беседе и поуке Светог Јована Кронштатског изречене у дане Великог поста. Тачније од Недеље митара и фарисеја па све до Томине недеље. У њима светитељ на веома лак и сажет начин износи суштину еванђелских порука из еванђеља која се читају у овом периоду покајања.

Свети владика Николај: Недеља прва поста – Православља

ЧАСНИ ПОСТ – НЕДЕЉА ПРВА

Јеванђеље о Господу Свезнајућем и о човеку без лукавства

Јован 1, 43-51. Зач. 5.

Како је велико и страшно присуство Божије – о како је велико и страшно присуство Живога Бога!

У трепету пред Њим стоје ангелске силе; серафими закривају крилима лица своја од пресјајне светлости и неизразиве красоте.

Архимандрит Хризостом тражи од Светог Сабора Јеладске Цркве осуду Патријарха Вартоломеја

Високопреподобни Архимандрит-игуман Светог манастира Живоносног Источника (у месту Ланговарда на острву Паросу) Хризостом – тражи од Светог Сабора Јеладске Цркве осуду Патријарха Вартоломеја, његовог наопаког учења и његовог екуменизма.

Ново издање Великог Канона Светог Андреја Критског

Бити прави хришћанин значи бити доживотни покајник, значи имати стално пред очима мноштво својих сагрешења и непрекидно осећати покајничко расположење. Кроз богонадахнута уста Светог Андрeја Критског из сваког тропара његовог Великог Канона одзвања ехо апостолове поруке: „Устани ти који спаваш, васкрсни из мртвих, и обасјаће те Христос” (Еф.

Збирка песама „Српска Голгота“

Српска голгота је збирка песама Цвеја Јеремића, сељака из околине Ваљева, који са фрапантном историјском тачношћу опева догађаје од 1912. до 1918. године, дакле, Балканске ратове и Први светски рат.  Песме су писане у стилу народних песама, у десетерцу, и врло се лако уз гусле певају.

Најава монашења

На бденију, уочи Недеље 33. по Духовдану, 19. јануара/1. фебруара, у манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићима, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашиће у чин мале схиме искушенице поменутог манастира:

Најава монашења

У манастиру Светог архиђакона Стефана, на бденију уочи храмовне славе, 26. дец./8. јан. Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашиће у чин мале схиме искушенике поменутог манастира Мирослава (Клицина) и Александра (Вујичића). Бденије ће почети у 17:00 часова.

Христос Раждајетсја… (видео)

У предвечерје Рођења Бога у телу доносимо једну од најпознатијих химни овога празника – Ирмос Прве песме Божићне Катавасије – ”Христос раждајетсја славите…”.

Ова Катавасија пева се од почетка Божићног поста. На видео-запису у прилогу појање је Светогорских монаха.