Почетна / АРХИВА

АРХИВА

Сабор младости и родитељства 2019.

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г. Г. Артемија и ове 2019. године у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама на Златибору одржаће се „Сабор младости и родитељства“ пети по реду. Сабор ће се одржати на празник Спомена чудотворне иконе Мајке Божије „Тројеручице“ 12./25.

Рођење Светог Јована Крститеља – Јовањдан

На шест месеци пре свога јављања у Назарету Пресветој Деви Марији велики Гаврил, архангел Божји, јавио се првосвештенику Захарију у храму Јерусалимском. Пре него што је објавио чудесно зачеће безмужне девице, архангел је објавио чудесно зачеће бездетне старице. Захарије не поверова одмах речима весника Божјег, и зато му се језик веза немилом, и остаде нем све до осмог дана по рођењу Јовановом.

Милан Јездић: Косово данас

У наредном прилогу доносимо предавање Милана Јездића из Лепосавића на тему  „Косово данас.“ Предавање је одржано на овогодишњој Видовданској академији у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву.

Свети Владика Николај: Недеља 2. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ПРИЗИВАЊУ АПОСТОЛА

Матеј 4, 18-23. Зач. 9.

Зашто толико журе људи у наше време?

Да што пре виде успех свога труда. И успех долази, и пролази, и оставља за собом траг жалости.

Зашто толико журе синови људски у наше време?

Свети великомученик Кнез Лазар

Житије Светог великомученика Лазара, цара српског

Светосавски свенародни идеал и програм: „Све за Христа – Христа ни за шта“, нико није у такој потпуности остварио као свети Великомученик Цар Лазар. Он је то свенародно остварио определивши се за Царство Небеско и приневши себе на Косовску жртву, и са собом сав народ Српски.

Пост Светих Апостола (Петровски пост)

Пост Светих Апостола је други годишњи вишедневни пост и посвећен је Светим Апостолима. Почиње у понедељак после Недеље Свих Светих (ово је прва недеља по Духовдану) и траје до Петровдана (28. јуна /12. јула), због чега се назива и Петровски пост. С обзиром да се почетак овог поста равна по Духовдану (који се равна према Васкрсу – покретном празнику), то овај пост траје дуже или краће време.

Програм прославе Видовдана 2019.

Централна прослава великог празника Видовдана (15/28. јун) у Епархији рашко-призренској у егзилу традиционално се обавља у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву. У наредним редовима доносимо програм овогодишње, девете по реду, прославе са сатницом.