Почетна / АРХИВА / Ђурђиц у манастиру Светог Николаја у Лозници

Ђурђиц у манастиру Светог Николаја у Лозници

Празник Обновљења храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц  је Крсна слава многих српских домова. Свечар Светог великомученика Георгија је и Његово Преосвештенство хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај. Поводом своје Крсне славе владика Николај је на Ђурђиц, 3/16. новембра, у манастиру Светог Николаја у Лозници, служио Свету Архијерејску Литургију уз саслужење: Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума, протосинђела Иринеја (Ристића), јеромонаха Софронија (Ердељана), јереја Павла (Спасојевића), јерођакона Пајсија (Марковића) и ђакона Горана (Калушевића). Литургији је присуствовало око стотину светосаваца.

Након Свете Литургије Владика Наум је обавио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част светог великомученика Георгија принео Владика Николај.

Окупљеном народу се надахнутом архипастирском беседом обратио Владика Наум. У својој беседи владика је говорио о врлинама светог Георгија, његовом мученичком страдању за Господа и објаснио је зашто се он назива победоносцем и великим сведоком Васкрслог Господа Христа. На крају своје беседа Владика Наум је честитао славу Владици Николају и осталим славарима светог Георгија а свима присутнима празник.

Уследила је трпеза љубави  за све присутне. Овом приликом се пригодном беседом присутном народу обратио протосинђел Иринеј.