Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља светих Праотаца у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву

Недеља светих Праотаца у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву

Претпоследња недеља пред Божић, назива се недељом светих Праотаца. Тада се наша Света Православна Црква сећа Христових предака по телу и свих старозаветних праведника који су очекивали долазак Спаситеља. То су у ствари били хришћани пре Христа. Код Срба се ова недеља зове Материце и украшена је лепим обичајима.  То је празник свих мајки, духовних и телесних.  У Недељу праотаца, 12/25. децембра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву уз саслужење архимандрита Варнаве (Димитријевића), протојереја Жељка (Марића), јеромонаха Јакова (Купрешка) и јерођакона Паладија (Матића). Литургији је присуствовало око 250 верника. Многи од њих су се сјединили са Господом Христом кроз Свето Причешће.

У својој архипастирској беседи, Владика Артемије је, тумачећи недељно Јеванђеље, поучио своју паству:

“Данашње Свето Јеванђеље говори о великој вечери коју један цар припреми, позва званице. Многе не хтедоше доћи уз разне изговоре. Онда посла слуге своје поново на улице, међу раскршћа да кога код нађу доведу да се кућа напуни. Те слуге Божје које позивају на велику вечеру, на велику гозбу тога домаћина, тога цара, управо то су ови праоци који су и у своје време и нама данас пример праве вере. А Господ је припремио богату, изобилну трпезу за све људе, за све народе само треба се одазвати на то а не под разним изговорима одбијати да се појавимо на тој великој гозби. А ту је Господ поставио и каже: “Све је готово, трпеза је готова, све је постављено, само дођите, све је готово. Нема шта да радите, има само да користите оно што је на трпези.“ А тамо је све оно што је припрема нама на спасење и Живот Вечни. Ту је Господ донео све са Собом са неба на земљу, оно што је људима потребно и неопходно. И вечну истину и вечну правду и вечну љубав и вечни живот и даровао људима у Цркви Својој која и јесте та велика дворана где је трпеза постављена, све Свете Тајне и Свете Врлине да се ми православни хришћани њима користимо и тиме испуњавамо своју веру, претварамо је у делотворну јер каже на једном месту у Светом Писму да је вера без добрих дела мртва. Свети праоци су имали ту веру, показали су је и на делима, како Аврам тако и ова три младића и многи, многи други. То Господ и од нас очекује, браћо и сестре, да вера наша коју исповедамо, за коју се боримо, за коју ако треба и страдамо, да буде делотворна, да буде жива, да по тој вери живот наш управљамо.“

“Ова недеља се зове Материце. У народном жаргону не помињу се никакви праоци али се помињу Материце. Вероватно зато што идућа недеља пред Божић непосредно се назива Недеља Светих Отаца, па онда да не би и мајке биле ускраћене ова је недеља посвећена њима. Пре свега мајци свих хришћана Светој Богородици, онда нашим великим мајкама из рода нашега мајци Југовића, мајци Обилића, Светој царици Милици и осталим светитељкама из рода нашега али и нашим рођеним мајкама. Ова је недеља посвећена и окићена дивним народним обичајем да деца вежу своје родитеље симболично а да се родитељи пре свега данас мајка, идуће недеље очеви, неким поклончићима деци одужују и одрешују.“

После Литургије уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.