Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава празника Обрезања Господњег и Св. Василија Великог у Барајеву

Прослава празника Обрезања Господњег и Св. Василија Великог у Барајеву

Празник Обрезања Господњег и Светог Василија Великог свечано је прослављен у манастиру Светог Јустина Ћелијског у Барајеву Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај. Владици Николају су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум, протојереј Жељко Марић, протосинђел Иринеj (Ристић), протосинђел Игњатије (Станић), јеромонах Платон (Бабић), јерођакон Симеон (Васић) и ђакон Зоран Крстић. Литургији је присуствовало око 200 верника.

По завршетку Свете Литургије одслужен је молебан пред почетак Нове године. Након молебана Владика Николај је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част светог Василија Великог принео Владика Наум, свечар светог Василија.

Потом се Владика Николај архипастирском беседом обратио верном народу:

„Диван је Бог у светима Својим, а предиван је Господ у овом служитељу Божијем који је темељ и стуб Цркве Божије, који је уредио Свету Литургију, који је богоугодно устројио поредак канонски и богослужбени у Цркви Божијој. Толико се трудио и толико радио да је и његов живот био мученички, уподобио се исповедницима Цркве Божије, светим мученицима и свима великима пред Богом. Свети Василије Велики заступа све нас пред Престолом Божијим, да овако укрепљени и охрабрени и освећени благодаћу Духа Светога наставимо да живимо у Цркви Божијој, да се подвизавамо, да постимо, да се Богу молимо, да ревнујемо онако како је ревновао Свети Василије Велики, да верујемо како је он веровао, да будемо неустрашиви, да исповедамо свету веру нашу, да се боримо као што се борио и покојни Епископ Артемије, наш духовник. Као што се он угледао на ове велике угоднике Божије, тако и ми да наставимо да чувамо свету веру Православну нашу, као зеницу ока свога и да неустрашиво исповедамо име Господа Исуса Христа“, нагласио је владика.

Уследила је трпеза љубави за све присутне. Овом приликом је хор „Преподобни Јустин Ћелијски“ извео пригодни програм.

Све беседе Хорепископа Николаја налазе се овде.