Почетна / КАТАКОМБЕ / Ђурђиц у манастиру Светог Николаја у Лозници

Ђурђиц у манастиру Светог Николаја у Лозници

Празник Обновљења храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц Света Црква обележава 3/16. новембра. Овај празник многи Срби прослављају као своју Крсну славу. Свечар Светог великомученика Георгија је и Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај. Поводом своје Крсне славе Владика Николај је у манастиру Светог Николаја у Лозници служио Свету Архијерејску Литургију уз саслужење: Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума, протосинђела Иринеја (Ристића), јеромонаха Софронија (Ердељана) и јерођакона Дионисија (Морачанина). Овом Литургијском сабрању присуствовало је око стотину светосаваца.

Након Свете Литургије Владика Наум је обавио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част светог великомученика Георгија принео Владика Николај.

У својој архипастирској беседи Владика Наум је говорио о подвизима и врлинама Светог великомученика Георгија, а потом је поучио верни народ:

”Свети Георгије је победио у невидљивој борби против духова злобе у поднебесју јер је послушао савет светога апостола Павла: ”Обуците се у свеоружије Божије.” Шта то значи, објашњава свети апостол: ”Опашите бедра своја Истином, обуците се у оклоп правде, узмите кацигу спасења, а сврх свега узмите штит вере о који ћете погасити све огњене стреле нечастивога, још узмите мач духовни који је Реч Божија, и обујте ноге у приправност за Јеванђеље мира, и непрестано стражите над собом сваком молитвом и мољењем, молећи се Господу у свако време како бисте одолели свим искушењима ђаволским.” Ето те речи је послушао Свети Георгије. Шта значи опасати бедра своја Истином? То значи опасати се силом Христовом, вршењем заповести Његових и животом по Богу и Јеванђељу. Шта значи узети оклоп правде? Шта је правда? То је вршење заповести Господњих, обући се у Господа Исуса Христа. Али апостол наглашава, браћо и сестре: ”А сврх свега узмите штит вере о који ћете погасити све огњене стреле нечастивога”. Дакле, вера, Вера Права, је тај штит који чува душу нашу од свих стрела ђаволских, а безброј их је! Због тога је, браћо и сестре, Права Вера најбитнија – она је тај штит и ако га немамо ми ћемо лако бити поражени од демонских сила, од духова злобе у поднебесју, који нас непрестано нападају у свако време и на свако место, стрелама својим, греховним помислима. Ако немамо Праву Веру лако ћемо отпасти од Господа и допасти вечних мука. Шта то значи? То значи да нема спасења без Праве Вере, без правога штита борбеног. То значи да се јеретици и иноверни не спасавају. Немају Праву Веру, немају спасоносни штит. То значи још да је спасење само у Светој Вери Православној, због тога да чувамо своју Свету Веру Православну као што се чувају очи, као што се глава чува, да бисмо ушли у радост Господа свога.”

Након Свете Литургије уследила је трпеза љубави за све присутне. Овом приликом се присутном народу пригодном беседом обратио протосинђел Иринеј(Ристић).