Почетна / АРХИВА / Књига Хорепископа Наума „Православље о болести“

Књига Хорепископа Наума „Православље о болести“

У издању манастира Преподобног Јустина Ћелијског, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Ксенофонта, из штампе је, крајем фебруара, изашла књига „Православље о болести“.  Аутор књиге је Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум.

Рецензенти књиге су: Епископ Ксенофонт, Хорепископ Николај и Хорепископ Максим.

Предговор је написао Епископ Ксенофонт.

Књига се може купити у манастирима Епархије рашко-призренске у егзилу, наручити преко телефона 064 952 8630 или путем електронске поште на мејл адресе:

man.sv.justin@gmail.com

euomagacin@gmail.com

Књига ће наручиоцима стићи на жељену адресу преко брзе поште.
Цена књиге је: 300 дин. + ПТТ трошкови.

У наредним редовима доносимо предговор Епископа Ксенофонта у целости.

Уредништво

А сав народ тражаше да Га се дотакне,
јер из Њега излажаше сила
и исцјељиваше их све.
(Лк. 6, 19)

Поштовани читаоче,
пред Вама се налази књига Православље о болести, аутора хорепископа новобрдског и барајевског, Г. Г. Наума.
Књига је настала као предавање, које је преосвећени Г. Наум прочитао на једном од Сабора архијереја и настојатеља Епархије рашко-призренске у егзилу, 2022. гoдине.
Аутор је био умољен да нам у свом предавању изнесе однос Православне Цркве и вере ка болести човека, као
последице човековог грехопада из рајског „сељенија“, одакле наши прародитељи отпадоше због греха и преступа оне једине заповести човеку о посту.
Након што је предавање од пуноте сабрања присутних архијереја и настојатеља добио похвале као веома користан за данашњег човека, одлучили смо да га, уз малу допуну, у облику ове књижице која је пред свима
вама, представимо на ваш увид и душекорисно чтеније, јер је Преосвећени Владика Наум феномену болести, те
вечне пратиље огреховљеног човечанства, приступио не по телесном мудровању и личној памети него црпећи и
упијајући из вечноживог Извора Цркве Божије и Светих Отаца.
Свакако да су ово предавање и ова књига дошли у право време, време испитивања, страдања, болести и
„болести“, пандемија и „пандемија“, времена за које се чини да су остварење оних јеванђелских Господњих речи
о ономе што тек треба да се збуде пред крај света и времена: „Умираће људи од страха и од очекивања онога
што наилази на свијет…“ (Лк. 21, 26). Но, нису хришћанину муке и невоље, страдања и болести новина и измишљотина новога доба него су древна измишљотина старе змије, никако Господа и Његове Свете Воље и Премудрости Његове, која жели, како читамо у требничким молитвама за исцељење, да је Воља Божија да човек буде читав и здрав и чврст.
Јасно је да је Воља Божија, како уче Свети Оци у Светој Цркви Христовој, да и у добру и у невољи, и у здрављу и у болести човек треба да се, испуњавајући позив Господњи о ношењу крста, саображава вољи Божијој по речима Господњим исцељеном бившем раслабљеном: „Ето постао си здрав, више не греши, да ти се што горе
не догоди.“ (Јн. 5, 14).
Све је то аутор имао у виду, знајући и сам као литург, као исповедник и духовник, муку савремене људске
душе, свеоптерећеност модерног човека болестима, усред сређеност читавог људског бића на спољашње телесно здравље, здраву исхрану, здрав живот итд., као и појаве мноштва новодопских „лајфкоучева“, тренера, учитеља и осталих саблазнитеља.
На крају ове свеобухватне анализе, ова књига нуди и молитве хришћанину у болести, да се окрене Господу,
Једином истинском Исцелитељу и обновитељу људских душа и тела, да му се молитвом обрате за исцељење и
душа и тела, кроз опроштај грехова и ослобађање од недуга страдања кроз болест(и).
Верујемо да ће Вама, драги читаоче, ова књига бити на духовну корист, на истинско испитивање себе и на
свеисцељујући преображај душа и тела који нашим крстоносним ходом долазе од Јединог Човекољупца, Дародавца и Исцелитеља, Господа Исуса Христа.
Призивајући молитве свих светих и заступништво Пресвете Владарке Богородице, срдачно вас и очински
благосиљамо.

+ Епископ Ксенофонт