Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Монашење и храмовна слава у манастиру Преображења Господњег у Леушићима

Монашење и храмовна слава у манастиру Преображења Господњег у Леушићима

DSC_0048Преображењу Господњем посвећен је женски манастир епархије рашко-призренске у егзилу у Леушићима код Горњег Милановца. И ове године манастир је свечано прославио своју храмовну славу. Прослава храмовне славе започела је празничним бденијем које је служио архимандрит Варнава (Димитријевић). У току бденија Његово преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушенице овог манастира Светлану (Тополшек) и Јовану (Дробњак) давши им монашка имена Сузана и Јулија. После монашења Владика Артемије се окупљеном монаштву и народу обратио пригодном беседом у којој је говорио о „чуду преображења“ искушеница Светлане и Јоване у монахиње Сузану и Јулију. „Њихов монашки образ јесте залог вечнога живота али су оне дале и велика обећања Богу, пред небеском и земаљском Црквом. При томе оне са смирењем говоре да своја обећања не могу саме испунити него уз Божију помоћ, знајући да се без Божије помоћи не може ништа учинити, као што је и Господ рекао: „Без мене не можете ништа добро учинити“.  Заиста ништа добро и спасоносно не можемо учинити ни за себе ни за друге сами од себе, сем греха. То сами од себе чинимо насупрот вољи Божијој“ – нагласио је Владика.

На сам дан празника Преображења Господњег, 6/19.августа, Његово преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је у поменутом манастиру Свету Архијерејску Литургију уз саслужење архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Евтимија (Милентијевића), јеромонаха Јована (Узелца), јеромонаха Мартинијана (Ђурђевића), јеромонаха Никодима (Малешевића), и јерођакона Паладија (Матића). Литургији је присуствовало око 250 светосаваца. Многи од њих су се и сјединили са Господом кроз Свето Причешће.

После Литургије владика Артемије је извршио чин резања славског колача и благосиљања кољива које су принели сестринство манастира и овогодишњи домаћини славе: Милан Живановић, Војин Ристић и Ненад Ђерасимовић из Земуна. За идућу годину за домаћина се пријавио Радиша Савић такође из Земуна.

У својој веома надахнутој архипастирској беседи владика је тумачећи смисао и значај празника Преображења рекао:

“Господ је дошао да нам покаже да и ми треба да доживимо наше преображење, да очистимо лик Божји у себи да бисмо били онакви каквим нас је Господ створио приликом стварања човека и да само као такви можемо ући у Царство Његово Небеско које је Он дошао да отвори људима и да људе уведе у Живот Вечни. А за то, да би могли да доживимо своје преображење, потребно је да прво упознамо своје грехе, да се покајемо за њих, да их исповедимо, да се трудимо животом својим да их не понављамо и да чинимо добро, да вршимо заповести Божје, да се клонимо греха и страсти и да живимо онако како је Богу мило и драго. Да чувамо веру нашу православну јер вера је основ свега, браћо и сестре. “Без вере је немогуће угодити Богу“, каже свети апостол а вера наша православна, то је она вера коју су Апостоли примили од свога Учитеља Господа Христа, коју су предали Светим оцима и они предали нама који данас живимо, да ту веру неокрњену сачувамо неупрљану, непотамнелу, неискварену као што данас, нажалост, постоје многи који настоје да ту веру покваре и искваре. Само се таквом вером, браћо и сестре, коју треба да чувамо и коју треба да предамо нашој деци и омладини да би се и они у тој вери спасавали, ми ћемо тако радећи угодити Богу и показати да смо заиста верне слуге Христове.“ – истакао је Владика.

Храмовна слава је била добар повод да се добротворима манастира доделе захвалнице. Захвалнице су из архијерејских руку примили добротвори: Жељко Бабић из Земуна, Илија и Валентина Бошковић из Београда и Раде и Мирјана Лазовић из Миоковаца.

Након Свете Литургије уприличена је, од стране манастирског сестринства и овогодишњих домаћина, трпеза љубави за све присутне. Том приликом су најмлађи светосавци из катакомбе извели пригодан програм којим су додатно засладили душе христољубаца окупљених на прослави свесветлог празника Преображења Господње у Леушићима.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на монашењу.
Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.

Фотогалерија са монашења

Фотогалерија са Литургије