Почетна / КАТАКОМБЕ / Петровдан у Леушићу

Петровдан у Леушићу

Празник светих првоврховних апостола Петра и Павла – Петровдан свечано је прослављен у женском манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићу на планини Рајац. Свету Архијерејску Литургију поводом овог великог светитељског празника служио је Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије. Владици Артемију су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај и још 12 свештенослужитеља епархије. Oвом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 300 верника из разних крајева Србије. Многи од њих су се на Литургији сјединили са Господом кроз Свето Причешће.

Након Свете Литургије одслужен је парастос српским домаћинима из Леушића и околине који су на Петровдан 1943. године убијени од немаца на Бањици. У народу су ови мученици, њих 27 на броју, познати као „Петровско робље“. Затим је Владика Артемије извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част светих апостола Петра и Павла принели овогодишњи домаћин славе: Леонид Богојевић и Тихомир Церовић из Београда. За следећу годину пријавили су се: Микан Васовић из Чачка и Снежана Петрушић из Лешка.

Архипастирском беседом о богоугодним подвизима првоврховних апостола Петра и Павла окупљеном народу обратио се Владика Николај. Владика је између осталог рекао:

„О како су само дивни ови угодници Божији, како су се свети апостоли трудили. Господ се уселио у срца њихова и благодат апостолска, благодат Духа Светога и Дух Свети их је умудрио и охрабрио и дао им снаге да поднесу све недаће и дао им снаге и удостојио их мученичких венаца. Како је само дивно чути о толиком труду, толиком благослову, толикој благодати.  Нису се уморили, нису се уплашили, него благодаћу Духа Светога све су заповести испунили и ревновали за Свето Јеванђеље, ревновали за своје спасење и потрудили се да реч Божија дође и до нас.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне коју су приредили сестринство манастира и овогодишњи домаћини славе. За време трпезе љубави приређен је пригодни програм од стране верника при овој катакомби.

Све беседе Хорепископа Николаја налазе се овде.