Почетна / КАТАКОМБЕ / Прослава Петковдана у манастиру Свете Тројице у Кули

Прослава Петковдана у манастиру Свете Тројице у Кули

Спомен Преподобне матере наше Параскеве – Петке (14/27.октобра) свечано је прослављен у манастиру Свете Тројице у Кули Светом Архијерејском Литургијом  којом је началствовао Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај.Владици Николају су на Литургији саслуживали: Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим, који Свету Петку слави као своје Крсно име, протосинђел Иринеј (Ристић), јеромонах Никодим (Малешевић), јеромонах Леонтије (Кантар), јереј Славен Стевановић, јереј Синиша Ђурин и јерођакон Пајсије (Марковић). Литургији је присуствовало монаштво епархије и окo 250 верника. Неки од њих су се сјединили са Господом кроз Свето Причешће.

Након Литургије Владика Николај је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част Свете Петке принео славар Свете Петке – Владика Максим.

Архипастирском беседом верном народу обратио се Владика Николај. У својој беседи владика је говорио о благодати Духа Светога која је укрепљивала свете оце да смело исповедају Истину Христову и за њу положе своје животе, као и о врлинском животу Свете Петке која је најбољи пример како треба живети у Истини Христовој. „Ништа немамо важније од Светога Православља, ништа немамо важније од спасења наших душа“, – нагласио је владика.

Празнично славље је настављено трпезом љубави коју је припремио домаћин славе – Владика Максим, уз помоћ свог братства и парохијана при овој благодатној катакомби.

Све беседе Хорепископа Николаја налазе се овде.