Почетна / САОПШТЕЊА / 2016 / Саопштење за јавност Епархијског савета епархије рашко-призренске у егзилу

Саопштење за јавност Епархијског савета епархије рашко-призренске у егзилу

svetiharitonkosovskiНа свом редовном заседању одржаном 16.маја 2016. године у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, Сабор игумана епархије рашко-призренске у егзилу, једногласно је усвојио предлог Епархијског савета епархије да се у диптих светих унесе име монаха Харитона Лукића, чији је култ у православном српском народу заживео.

У диптих светих Православне Цркве монах Харитон ће бити уписан као Свети Преподобномученик Харитон Косовски.

За датум његовог спомена одређен је 28. септембар по старом календару (11. октобар по новом календару). Истога дана је и спомен Преподобног Харитона Исповедника, светитеља по коме је отац Харитон добио своје монашко име.

Свечано проглашење (канонизација) новопрослављеног преподобномученика Христовог Харитона Косовског обавиће се на саборној Светој Архијерејској Литургијиу у недељу, 9. октобра, текуће године, у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, са почетком у 9.00 часова.

Тога дана у другим катакомбама епархије Света Литургија се неће служити.

Свети Преподобномучениче Харитоне моли Бога за нас!

Београд, 27. 09. 2016.                                                                                                                                                           Инфо служба