Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Савиндан у манастиру Светог Николаја у Лозници

Савиндан у манастиру Светог Николаја у Лозници

Свети Сава, оснивач Српске Цркве и први српски Архиепископ, свечано је прослављен у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници. Свету Архијерејску Литургију поводом Савиндана служио је Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије. Преосвећеном владици саслуживали су: архимандрит Варнава (Димитријевић), јеромонах Софроније (Ердељан) и јерођакон Паладије (Матић).

И поред лоших временских услова верници су у не малом броју дошли у обитељ Светог Николаја да са својим архипастиром и монаштвом саборно прославе свог највећег светитеља и заблагодаре Богу на том великом дару роду српском.

Након Свете Литургије Владика Артемије је обавио чин резања славског колача и благосиљања жита које су сестре овог манастира принеле у славу и част Светог оца нашег Саве.

У својој архипастирској беседи Владика Артемије је говорио о Светом Сави и Правој Вери коју нам је предао:

“И данас, у нашем овом злом времену, када су многи зли ветрови дунули на Православну Веру, на кандило вере наше да га угасе, народ је стао у одбрану своје Вере. Доказ тога да је и ова светиња овде подигнута и многе још које су настале у српском народу и у Србији и ван Србије за ових десетак година. То је плод Светога Саве, то је плод његовога рада, његове молитве, његове жртве за свој народ.“

Уследио је мали програм који су најмлађи светосавци припремили у славу и част светог Саве. Сви учесници програма добили су од игуманије Саре пригодни поклон.

Након тога уследила је већ традиционална трпеза љубави који су за све присутне припремиле сестре овог манастира.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.