Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Свечана прослава храмовне славе катакомбе Светих врачева Козме и Дамјана у Бору

Свечана прослава храмовне славе катакомбе Светих врачева Козме и Дамјана у Бору

Празник Светих бесребреника и чудотвораца Козме и Дамјана у нашем народу је познат и као „Врачеви“. Овим дивним угодницима Божјим и бесплатним лекарима посвећена је катакомба у Бору. На дан њиховог спомена, 1/14. новембра, катакомба је свечано прославила своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију тим поводом служио је Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум уз саслужење протосинђела Романа (Папића), јереја Добрице Чакаревића и јерођакона Симеона (Васића). Овом свештеном сабрању је присуствовало тридесетак верника. Неки од њих су се причестили Пречистим и Животворним Тајнама Христовим.

Након Литургије Владика Наум је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част Светих бесребреника и чудотвораца Козме и Дамјана принели старешина катакомбе јереј Добрица Чакаревић и овогодишњи домаћин славе  Љиљана Арсић из Бора. За идућу годину за домаћина се пријавила Слава Николић са породицом из Бора.

Потом се верном народу архипастирском беседом обратио Владика Наум. У својој беседи Владика је говорио о врлинама Светих Козме и Дамјана истичући при томе њихово милосрђе.

„Свети Оци нас уче да је милосрђе врлина која највише сија у букету свих врлина. Господ није рекао: „Постите да би се тако уподобили Богу“,  нити: „Молите се да би сте били слични Богу“, него је рекао: „Будите милостиви као што је милостив Отац ваш који је на небесима“. Милосрђе је красило ове свете људе. Због тог милосрђа, због љубави према ближњима и према Богу, Господ их је прославио овде на земљи, а и на небу. На њих, браћо и сестре, да се сви ми угледамо и њиховим стопама да идемо, јер само се тако Свети бесребреници Козма и Дамјан прослављају. Ако ми њихов свети спомен прослављамо, а живимо грешно, немарно, без страха Божијег онда нам они неће бити помоћници, њихове молитве Господ неће чути – они ће нам бити само тужитељи на небу. Јер, Свети Оци, када не идемо њиховим путем, буду нам тужитељи пред Богом“, нагласио је Владика.

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Хорепископа Наума налазе се овде.