Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / У Кули Преосвећени Владика Артемије рукоположио нове клирике Цркве Божје за службу у Кули и на Светој Гори

У Недељу раслабљеног, 16/29. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургијуу манастиру Свете Тројице у Кули. Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим, архимандрит Варнава (Димитријевић), протосинђел Агапит (Бичанин), јеромонах Никодим (Малешевић), јереј Славен (Стевановић), јерођакон Пајсије (Марковић) и јерођакон Макарије (Кипљукс). Литургији је присуствовало око 150 верника.

Пре почетка Литургије Владика Артемије је благословио облачење подрасника искушенику овог манастира Зорану (Падежанину).

У току Свете Литургије Владика Артемије је у чин јереја рукоположио ђакона Славена (Стевановића), а у чин јерођакона светогорског монаха Макарија (Кипљукса), из братства старца Рафаила (Берестова) са Свете Горе. Иначе, отац Макарије, Рус по националности, од петка Светле седмице, са благословом Епископа Артемија и свог старца, јеросхимонаха Рафаила (Берестова), борави у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву. Овде ће учити ђаконску и, ако Бог да, свештеничку службу. После рукоположења за јеромонаха, које очекујемо наредних недеља, отац Макарије ће, ако Бог да, наставити своју службу престолу Божјем на Светој Гори.

Након Литургије Владика Максим се обратио пригодном беседом обратио присутном народу:

“Васкрсли Христос је ту на свакој Светој Литургији, на Светој Литургији се причешћујемо пречасним Телом и Крвљу Васкрслога Богочовека Христа и на тај начин се најдубље сједињујемо са Њим. Испуњавамо се Његовим божанским, васкрслим силама, и на тај начин, попут овог раслабљеног човека, и ми устајемо из недуга наших грехова, наших духовних немоћи. На то нас призива и позива данашња Јеванђелска прича, на истрајност у том подвигу побожног јеванђелског живота који нас води ка Васкрсломе Христу, ка сједињењу са Њим, Богочовеком и Спаситељем нашим.“

После архипастирске беседе Хорепископ Максим уручио је захвалницу добротворима манастира Луки и Сњежани Стевановић из Руменке. Захвалница је уручена као уздарје за испољену делатну љубав у очувању наше свете Православне Вере.

Уследила је трпеза љубави за све присутне.