Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / У манастиру Светих Отаца Никејских у Лелићу свечано прослављена прва храмовна слава

У манастиру Светих Отаца Никејских у селу Лелићу код Ваљева, скромној задужбини Епископа Артемија, у недељу 15/28. маја, свечано је прослављена прва манастирска слава. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије уз саслужење хорепископа старорашког и лозничког Г.Г. Николаја, хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима, хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума и 17 свештенослужитеља епархије. Ово свештеном сабрању присуствовало је око 600 светосаваца из разних крајева Србије и расејања. Многи од њих су се сјединили са Господом кроз Свето Причешће.

Након Литургије Владика Артемије је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част Светих Отаца I Васељенског Сабора (Никејских Отаца) принело братство манастира. За идућу годину за домаћина се пријавио брат Синиша Ђурин из Новог Сада.

Верном народу се архипастирском беседом обратио Владика Артемије:

“Света Црква Христова коју је Господ основао на земљи од самог почетка водила је љуту борбу са разним заблудама, јересима и јеретицима, али је свима одолела. У четвртом веку један опасни јеретик Арије негирао је само Божанство Господа Христа, говорећи да је Он само човек на Кога је сишла благодат Духа Светога. И онда, пошто је то било у ствари рушење самога темеља Цркве, појавила се потреба да цела Црква стане у одбрану своје праве Вере. И Свети Оци, сабрани са свих крајева васељене у Никеји, граду у Малој Азији, они су изразили и одогматили и објавили Праву Веру, а то је да је Господ Исус Христос једне суштине и једне природе са Оцем и Духом Светим. И та Вера коју су Свети Оци утврдили, оних на броју 318 епископа, 318 отаца је тада било на Сабору, та Вера од тада пролазила је, такође, многе невоље.

Мало ли је пострадала Православна Вера у Русији од бољшевика, у Србији за време брозоморе, али ето и у Русији и овде Вера је убедила, опстала и остала усправна. Али, појавили су се и данас, велика опасност за Веру Православну. Као некада Арије што је негирао једну догму Хришћанске Вере, Божанство Господа Христа, данас се појавила јерес екуменизма, која негира све догмате Цркве Православне. Негира и сам догмат Цркве, јер уместо Једне Цркве, Свете, Саборне и Апостолске, како исповедамо у Символу Вере, коју су Свети Оци утврдили, они говоре о многим Црквама. И не само о тим многим Црквама, него и да су све оне једнаке и да оне све скупа, без обзира на учења која имају разна и различита, свејереси садрже у себи, прихватају је и сматрају за праву Цркву.

Ето, данас је нама пало у део браћо и сестре, борба са том пошасти 20. и 21. века. Пало је на нас да одбранимо Веру Православну, а одбранићемо је само тако ако останемо у заједници са Светим Оцима које данас прослављамо, ако следимо њих као што су они следили Свете Оце пре себе и свете апостоле, онда ће и Господ бити са нама јер је Он рекао пред своје Вазнесење: “Ево, Ја сам с вама до свршетка века“. Господ није напустио Своје ученике, Своју Цркву када се вазнео на Небо, него се вазнео да би отуда послао Светога Духа на Своје свете апостоле, који јесте у ствари и оснивање Цркве Божије на земљи“ – нагласио је Владика Артемије.

После службе сви присутни су се укрепили на трпези љубави, у току које је приређен и пригодан програм. Присутнима се том приликом пригодном беседом обратио владика Максим:

“Овим празновањем Светих Никејских Отаца, показујемо нашу доследност у оној мери у којој су они чували, бранили и нама предали и пренели. Празновањем Светих Никејских Отаца на овом светом месту, у овом светом селу, ми сведочимо да се боримо не против јединства Цркве него за јединство Цркве, али за једино могуће јединство Цркве а то је јединство у Вери. Борећи се за Веру Православну ми се боримо за очување тог једног, јединог могућег јединства у Цркви а то је јединство у Вери, и то у Вери Православној, у Вери Светих Отаца I Васељенског Сабора и свих Светих Отаца. И то је главна порука коју са овог светог места упућујемо свима.“

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на трпези љубави.