Почетна / АУТОРИ / Хорепископ Максим

Хорепископ Максим

Хорепископ Максим: Приговарачима који кажу: „зашто се Епархија не оглашава?“

Толико је ужасних дешавања око нас, посебно на пољу црквеног и свенародног живота, да је човеку хришћанину потребно доста молитве, смирења и понајвише вере, да би могао сести и написати нешто о њима, а да притом разум не буде вођен огорченошћу или очајем. Зато писање о датим темама, на речен начин сматрамо пре свега духовним подвигом, а не предметом писмености, даровитости, речитости, луцидности, политичке коректности и слично.

Хорепископ Максим: Робовање „слободи“

Oвде не мислимо да развијамо тему погрешног, дијаболичног схватања слободе од стране болесне, либералне идеологије, већ реч иде о нечему „приземнијем“ из нашег врло скромног пастирског искуства.

Наиме, многи млади, православни хришћани (акценат намерно стављамо на мушки део ове популације) данас неретко осете некакав призив ка монаштву.

Хорепископ Максим: Однос према Светој Тајни исповести и покајања данас

Унаредном прилогу доносимо транскрипт  предавања Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима на тему: „Однос према светој тајни исповести и покајања данас“. Предавање је одржано на Сабору архијереја и игумана епархије рашко-призренске у егзилу, у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, 2. новембра 2021.

Хорепископ Максим: Нови Козарци – стари проблеми

На позив високопреподобног архимандрита Пантелејмона, а по благослову предстојатеља наше свете Епархије рашко-призренске у егзилу, владике Ксенофонта, служили смо свету архијерејску литургију 3. априла, 2022. године, у манастиру Мајке Божје Млекопитатељнице, у Новим Козарцима, банатском селу код Кикинде.

Хорепископ Максим: Свети Јустин Ћелијски о прекиду литургијског оштења са патријарсима – екуменистима

У недавно објављеним Писмима светог Јустина Ћелијског, у два тома, нашој православној јавности је још више разоткривена дубина, православност, јеванђелскост и животност духа, предања и речи овог светог оца. Није могуће у једном кратком чланку пренети све духовне бисере из Писама светог Јустина, посебно оне исповедничке, усмерене против цркворушилачке и богопротивне јереси екуменизма.

Интервју Владике Максима за телевизију „Славија инфо“

У наредном прилогу доносимо интервју Његовог Преосвештенства Хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима за телевизију „Славија инфо“. Интервју је објављен у емисији „Интервју“ 27. маја 2021. године. Из одговора Владике Максима сазнаћете више о борби блаженопочившег Владике Артемија са глобалистима. Поред ове теме било је доста речи и о екуменизму унутар СПЦ, утицају Ватикана и издаји Космета.

Хорепископ Максим: Богословски факултет у Београду – почетак и крај екуменистичке и новотарске пропасти у СПЦ

Oвих дана је путем савремених технолошких средстава у јавност изашао снимак састанка Наставно-научног већа Богословског факултета (БФ) у Београду. Ни докон човек се тиме не би бавио када тај снимак не би собом показивао нешто много веће од састанка професора на факултету. Прво, сам начин објављивања, који подсећа на шпијунске афере, непримерене Цркви; друго, врло напету атмосферу и трвења, која одсликвају све тренутне сукобе у СПЦ, међу екуменистима-новотарцима.

Хорепископ Максим: Духовни поглед на жртву страдања српског народа у Првом светском рату и порука данашњим Србима

У наредном прилогу доносимо предавање Његовог Преосвештенства хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима, настојатеља манастира Свете Тројице у Кули, на тему:  „Духовни поглед на жртву страдања српског народа у Првом светском рату и порука данашњим Србима“. Предавање је одржано у оквиру Духовне академије организоване поводом обележавања 105.

Хорепископ Максим: Нови устав и стари проблем у СПЦ

Као што у српском друштву траје погубан, антихристовски и античовечни процес глобализације и либерализације, на сву нашу жалост, црквени великодостојници Београдске патријаршије настоје да не касне и да држе корак у таквом процесу. Најпогубнији корак на таквом путу јесте следовање религијском глобализму, званом екуменизам. Као што је идеологија либерализма ударна песница у спровођењу глобалистичких настојања, тако је и својеврсни богословски, литургијски и „црквени“ либерализам у Београдској патријаршији, као и у васељенском православљу уопште, ударна песница у спровођењу екуменизма, тог религијског глобализма.