Почетна / АУТОРИ / Протосинђел Бенедикт

Протосинђел Бенедикт

Протосинђел Бенедикт: Православни осврт на “апокалиптичко“ духовништво

У наредном прилогу доносимо предавање протосинђела Бенедикта, настојатеља манастира Светог Архангела Гаврила у Готовуши, на тему „Православни осврт на “апокалиптичко“ духовништво“. Предавање је одржано на 13. Сабору настојатеља Епархије рашко-призренске у егзилу. Сабор је одржан у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву, 31. марта/13. априла, ове године.

Јеромонах Бенедикт: Благодат се умножава

Прођите се ових људи и оставите их;
јер ако буде од људи ово дело, поквариће се;

ако ли је од Бога, не можете га уништити;
чувајте се да се како не нађете као
богоборци
(Д.А. 5, 38-39)

potpis_benedikt

Јеромонах Бенедикт: Сагласност

Обавештење-сагласност Јеромонаха Бенедикта

Будући да поједина средства јавног информисања, преносећи догађаје о саслушању протераних монаха из ЕРП, помињу да се једино Јеромонах Бенедикт није појавио на саслушању, чиме се стиче утисак да сам примио позив, а дa се нисам одазвао, што није тачно, имам потребу да се огласим тим поводом.

Јеромонах Бенедикт: Шта пише у Уставу СПЦ?

У акту бр. 131 Св. Арх. Синода од 11. фебруара 2010. године, којим се покреће „поступак утврђивања канонске одговорности“ (који никада није покренут, а еп. Артемије је смењен) против еп. Артемија,  под другом „кривицом“ која му се ставља на терет, стоји следеће:

Јеромонах Бенедикт: КПС – Дечански чувари 1. део

Муњевитом брзином протутњала је вест да ће о безбедности православних манастира на Косову и Метохији убрзо почети да се старају припадници Косовске полицијске службе, који ће ту нову дужност преузети од КФОР-а, који је до сада бринуо о безбедности православних Светиња на КиМ. Одмах затим огласила се Информативна служба ЕРП својим саопштењем, којим покушава да замаже очи народу на КиМ, и да се опере од сваке кривице пред српским народом, пошто ће монахе ускоро почети да чувају припадници КПС, а тренутна епархијска управа то наводно не жели.

Јеромонах Бенедикт – КПС Дечански чувари 2. део

У саопштењу под називом „Саопштење ЕРП поводом одлуке КФОР-а да најзначајније светиње СПЦ преда на заштиту Косовској полицији“, у којем је о. Сава Јањић потписао свог игумана са „Епископ липљански Теодосије“, заборавивши да стави ВИКАРНИ, стоји следеће: