Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља 3. по Духовдану у манастиру Рођења Пресвете Богородице у Прањанима

Недеља 3. по Духовдану у манастиру Рођења Пресвете Богородице у Прањанима

У Недељу 3. по Духовдану, 4/17. јуна, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Рођења Пресвете Богородице у Прањанима. Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: архимандрит Варнава (Димитријевић), архимандрит Пантелејмон (Јовановић), протосинђел Варсануфије (Стошић), јереј Игор (Матијевић) и јерођакон Паладије (Матић). Литургији је присуствовало око 140 верника. Неки од њих су сјединили са Господом кроз Свето Причешће.

Након Литургије Владика Артемије је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част светих мироносица Марте и Марије принеле монахиња Марија, настојатељица поменутог манастира, и монахиња Марта, настојатељица манастира Свете великомученице Марине у Дудовици.

У својој надахнутој архипастирској беседи Владика Артемије је поучио своју паству:

“Данас су људи оптерећени многим бригама, а Господ каже: “Не брините се, не брините се чак ни шта ћете јести, ни шта ћете пити, у шта ће те се оденути“, и даје дивне примере: “Погледајте птице небеске! Не сеју, не жању, али Бог, Отац ваш небески их храни. Те ситне ваше бриге брине Отац ваш небески; или за одело не брините се, јер видите љиљане у пољу који не преду, не ткају, не везу, па су оденути лепше него цар Соломон у свој слави његовој.“

Многи то Јеванђеље Господње погрешно схватају да Господ каже да се ништа не ради на земљи. Не, Господ не каже да се не ради, него да се не вежемо за те наше бриге, за те наше потребе, јер Онај који брине о свакоме врапцу који пада на земљу, бринуће и о нама људима, јер је човек најсавршеније створење Божије и њему је намењена и највећа улога и част у овоме свету, у овој васиони. А ето, људи заборављају на Бога, заборављају на Царство небеско, заборављају на Господа Христа, Цара тога царства, јер где је Христос ту је и Царство небеско.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.