Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Света Литургија и освећење капеле у манастиру Светог Харитона у Сурдуку

Света Литургија и освећење капеле у манастиру Светог Харитона у Сурдуку

У Недељу 9. по Духовдану, 27. јула/9. августа, Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Преподобномученика Харитона Косовског у Сурдуку уз саслужење: протосинђела Иринеја (Ристића), јереја Бранка Јованчевића и јерођакона Петра (Проса). Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око двестотине верника. Неки од њих су се сјединили са Господом кроз Свето Причешће. Пре почетка Литургије Преосвећени Владика Наум обавио је освећење капеле. У својој архипастирској беседи владика је најпре истакао да је новоосвећена капела Светог Харитона велики дар Божији нашем српском народу, још један свети извор живе воде Православља и изразио своју молитвену жељу да се ускоро у манастиру изгради храм Светог Харитона. Потом је владика беседио на тему редовног недељног јеванђеља о чудесном ходању Светог Апостола Петра по води, његовом потонућу због маловерја и избављењу од стране Господа, при чему је поучио присутни народ:

“Потрудимо се да се често и чисто Богу молимо. Само тада смо безбедни у пловидби на животном мору које је често узбуркавано буром искушења. Ако дођу искушења било које врсте, и ми као људи почнемо да тонемо, тј. будемо малодушни, маловерни, да се бринемо: шта ће са мном бити? шта ће с мојом децом бити због најезде болести, због сиромаштва, због земљотреса, због поплава, због беда и невоља, искушења од људи, света и ђавола…? тада узнесимо ум свој Богу и завапимо: „Господе спаси ме, извуци ме,  помози ми“! И Господ ће помоћи. Ако истог тренутка не помогне то не значи да нас не чује, него чека да наша молитва узрасте, да буде усрдна, да се што више предамо Њему, да сву своју наду положимо на Њега. Он ће, несумњиво, у своје време помоћи као што је помогао Петру и ми ћемо чврсто ићи кроз живот, не колебајући се, штићени благодаћу Божијом.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе владике Наума можете погледати овде