Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Велики петак у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

Велики петак у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

„Христос на Голготи! Спаситељ на Крсту! Праведник у мукама!
Човекољубац убијен од људи! Ко има савести, нека се стиди!
Ко има срца, нека плаче! Ко има разума, нека разуме!“

Свети Николај Жички

На Велики петак, 30. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу  Г.Г. Ксенофонт,служио је Вечерњу Великог петка са изношењем Плаштанице у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама уз саслужење: протосинђела Доситеја (Вукосављевића), јеромонаха Леонтија (Кантара) и јерођакона Георгија (Радоичића). Вечерњој служби је присуствовало око 70 верника.

По изношењу плаштанице Владика се архипастирском беседом обратио присутном монаштву и народу:

“Заиста, не зна род људски шта чини од онога дана па све до дана данашњега, сваки који живи мимо Христа и против Христа, који живи по свом уму и по својој памети, и не налази да је заиста Христос једино ново под сунцем и ничега другога нема, ниједнога другога бога нема коме се треба клањати, ниједнога другога бога нема истинитога осим Богочовека Христа, Кога прослављамо заједно са Оцем и Светим Духом у све вјекове. “

После беседе присутно монаштво и народ целивали су Господа изображеног на Плаштаници и положеног у гроб.

Све беседе Епископа Ксенофонта налазе се овде.